OSTATNI DZIEŃ WYPRZEDAŻY! | RABATY DO -70%

2019-06-01

Drabina Do Nieba. Niezwykła Sztuka Fajerwerków.

Drabina Do Nieba. Sky Ladder - Cai Guo-Qiang

Fajerwerki to nie tylko świetna zabawa; to - wcale nierzadko - także sztuka.

Przykładem inscenizacji pirotechnicznej o wartości dzieła artystycznego jest słynna „Drabina do Nieba”. Jej twórca, Cai Guo-Qiang to absolwent Szkoły Teatralnej w Szanghaju – znany i ceniony na świecie ze swoich oryginalnych pracy z użyciem fajerwerków.  Artysta – ze względu na ograniczenia wolności twórczej w rodzinnych Chinach – od lat żyje i działa w Stanach Zjednoczonych.

Jedną z jego najbardziej znanych i oryginalnych prac jest instalacja pirotechniczna zwana Drabiną do Nieba ( Sky Ladder). Inscenizacja powstała na Wyspie Fujian w Chinach w 2015 r.

Przygotowania i realizacja projektu odbyły się w ścisłej tajemnicy, w obawie przed interwencją władz państwowych, które krytycznie i represyjnie odnoszą się do inicjatyw artysty. Ostateczni inscenizacja doszła do skutku 15 lipca 2015 r. o 4:49 nad ranem trwając ok. 2 minuty i 30 sekund.


„Drabina Do Nieba” tworzy mistycznie wznoszącą się instalację pirotechniczną w kształcie schodów. Konstrukcja została wykonana z metalowego drutu i aluminium w połączeniu z czarnym prochem, którą wznosi w powietrzu specjalny balon. W efekcie powstaje magiczne wizja ognistych schodów pnących się – stopień po stopniu - do nieba osiągając ostatecznie długość ponad 50 metrów.

Koncepcja „Drabiny do Nieba” narodziła się w głowie Cai Guo-Qiang wiele lat wcześniej, jednak z różnych powodów nie mógł jej wtedy zrealizować.

W 1994 r. tłumaczył filozoficzny wymiar przedsięwzięcia, które w założeniu artysty miało stanowić symboliczny pomost pomiędzy Ziemią i Wszechświatem. Fajerwerki pnące się w kierunku nieba uosabiają także ludzkie dążenie do nieśmiertelności.

19 lat później „mistyczny pomost” został zrealizowany i zadedykowany jako prezent na 100 urodziny babci artysty. Twórca spieszył się aby zdążyć, gdyż san zdrowia kobiety zaczął się gwałtownie pogarszać. Ze tego też względu nie była w stanie zobaczyć dzieła osobiście. Obejrzała za to transmisję przez telefon komórkowy. Zmarła miesiąc później.

Cai Guo-Qiang znany jest na całym świecie ze swych pirotechnicznych projektów artystycznych. Fajerwerki – będące jedną z głównych form ekspresji artysty – od lat przyciągają mnóstwo uwagi.

Wśród innych znanych dzieł poza „Drabiną do Nieba” chiński twórca ma na swoim koncie takie przedsięwzięcia jak „Miasto Kwiatów na Niebie” – pirotechniczny hołd dla stolicy Włoskiego Renesansu podczas, którego w listopadzie 2018 r. niebo nad Florencją ubarwiło 50000 specjalnie zaprojektowanych fajerwerków; inscenizacja „Wybuchający Czarny Proch” czy też „Przemijająca tęczaW 2016 roku Na platformie Netflix pojawił się film „Drabina do nieba: Cai Guo-Qiang i jego podniebna sztuka”.

Produkcja przedstawia twórczość chińskiego artysty i jego oszałamiające spektakle oraz pokazy pirotechniczne. Video stało się błyskawicznie hitem Internetu. W ciągu zaledwie kilku dni osiągnęło 30 milionów odsłon.

pixelpixelpixelpixel