OSTATNI DZIEŃ WYPRZEDAŻY! | RABATY DO -70%

2020-08-27

Girlandy i serpentyny. Sztuka dekoracji przestrzeni.

Girlandy i serpentyny. Sztuka dekoracji przestrzeni.

Girlandy i serpentyny to znane od dawna, popularne formy przyozdabiania przestrzeni. Stosuje się je jako dekoracje podczas wszelkiego rodzaju imprez jak wesela, urodziny, rocznice, jubileusze, Sylwester. Używane są głównie do dekorowania pomieszczeń, ale znajdują także wykorzystanie jako ozdoba zewnętrzna np. w ogrodzie. Przyjrzyjmy się nieco bliżej obu tym formom dekoracyjnym.
Girlandy.

Girlanda to historycznie dekoracyjny ornament roślinny w formie podwieszonej wiązanki kwiatów, liści i owoców. Jest blisko spokrewniona z festonem, dekoracyjnie upiętą tkaniną, rodzajem draperii uformowanej w kwietny wieniec, swobodnie zwisający z dwóch punktów zaczepienia.

Girlandy stosowano już w starożytności czego przykładem była Wanamala tzw. leśna girlanda -upleciona z kwiatów oraz pięciu sznurów kamieni szlachetnych, którą umieszczano na szyi posągów boga Wisznu w Indiach. Obecnie girlandy służą przede wszystkim jako ozdoba podczas imprez okolicznościowych. Najczęściej wykonywane są z kolorowego papieru w różnych kształtach, jak gwiazdki czy serduszka. Girlandy mogą też tworzyć napisy jak np. urodzinowa girlanda „Wszystkiego najlepszego” czy sylwestrowa „Witamy w Nowym Roku”. Przykłady takich girland można znaleźć poniżej:

Serpentyny na imprezy

Słowo „serpentyna” pochodzi od francuskiego „serpent” (wąż) z łac. „serpens”.

Stanowi częstą dekorację na imprezach, gdzie używa się jej w formie spiralnie nawiniętej wąskiej taśmy papierowej. Serpentyny zwisają zwykle z sufitu bądź są rozrzucane po sali. Są piękną dekoracją na imprezach karnawałowych, urodzinach, sylwestrach, wszędzie tam gdzie chcemy hucznie i kolorowo się bawić. Serpentyny występują w różnych kolorach i wzorkach jak np. groszki, paski, wirujące kolory. Do takich należą serpentyny:

Girlandy i serpentyny to wspaniały sposób aby udekorować wszelkiego rodzaju imprezy. Dzięki nim każda zabawa zyska kolorów.
pixelpixelpixelpixel