OSTATNI DZIEŃ PROMOCJI! | RABATY DO -70%

2024-03-28

Grucci. Fajerwerki bijące rekordy Guinnessa

Grucci Fireworks to już szóste pokolenie rodziny, która z pasji do fajerwerków uczyniła sztukę i stworzyła jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych potęg pirotechnicznych. Wykonywane przez firmę Grucci pokazy sztucznych ogni rozświetlają największe imprezy świata od Nowego Jorku przez Dubaj aż po Pekin. Uświetniają najważniejsze wydarzenia historyczne jak inaugurację amerykańskich  prezydentów, igrzyska olimpijskie, otwarcia najznamienitszych miejsc na świecie jak hotele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kasyna w Las Vegas czy nadając blasku prestiżowym eventom najbardziej znanych światowych marek. 

Siła firmy Grucci nie tylko tkwi w jej zdolności do wywoływania niezapomnianych wrażeń na niebie, ale także w jej bogatej  historii i tradycji. To rodzinna firma, w której każdy kolejny członek wychowany jest w atmosferze pasji do pirotechniki i sztuki “malowania ogniem”. To dziedzictwo przekazywane z pokolenia na pokolenie, które czyni Grucci Fireworks nie tylko liderem w branży,  ale także,  z jednej strony - stróżem tradycji, z drugiej zaś, pionierem w obszarach nowych technologii. To właśnie dzięki niezrównanej precyzji, pasji i zaangażowaniu firma Grucci od lat pozostaje niekwestionowanym liderem w dziedzinie sztuki pirotechnicznej, stale zachwycając i inspirując publiczność na całym świecie. Grucci uświetnia największe wydarzenia, ale także bije rekordy Guinnessa w pokazach fajerwerków przez co już wielokrotnie zapisał się w historii pirotechniki. 

Historia Firmy Grucci. Rodzina, która ma fajerwerki we krwi.

Grucci jako firma rodzinna  wywodzi się z południowych Włoch. Założona została przez protoplastę rodu, Angelo Lanzetta w  1850 r. Już w 1870 r.  w poszukiwaniu nowych, szerszych możliwości rozwoju postanowił on przenieść biznes do Elmont, Long Island w Nowym Jorku. W czasie Wielkiego Kryzysu  jego syn Angelo wraz z swym siostrzeńcem Felixem Grucci wyjechali do Miami, jednak w 1829 z tęsknoty za domem wrócili do NY.

W ciągu kolejnych dekad Felix Grucci rozwijał firmę  zyskując opinię mistrza w swoim pirotechnicznym fachu. W tym czasie opracował wiele innowacji w branży, jednocześnie wdrażając swoje dzieci w arkana sztuki fajerwerków. Rok 1979 przyniósł pierwszy wielki, światowy sukces. Grucci jako pierwsza firma amerykańska w historii zdobyła złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Fajerwerków w Monte Carlo pokonując drużyny z Danii, Francji, Włoch i Niemiec. Dziennik New York Press pisał o nich wtedy jako o “ Pierwszej Amerykańskiej Rodzinie Fajerwerkowej”. Sukces ten był początkiem drogi która zaprowadziła firmę Grucci na sam szczyt. 

Od czasu swego powstania w miasteczku Bari we Włoszech, Grucci pokonała bardzo długą drogę. Od małej lokalnej firmy do jednego z największych i najbardziej cenionych gigantów w branży. Od prostych technik do zaawansowanej technologii. Malutka niegdyś firma rodzinna rozrosła się do wielkości potężnej armii pirotechników. Przy większych widowiskach liczba pracowników przekracza bowiem sześćdziesiąt osób, zaś kilkuminutowe sekwencje pokazów fajerwerków potrafią kosztować nawet kilka milionów dolarów. Skok technologiczny, który dokonał się na przestrzeni lat może budzić niedowierzanie. Obecny prezes firmy Phil Grucci wspomina, że kiedyś jego dziadek odpalał fajerwerki cygarem, a dziś steruje nimi zaawansowana elektronika. Dzięki komputerom wszystko jest bezprzewodowe, a bomby  pirotechniczne mają wmontowane mikroczipy. 

Obecnie firma Grucci ma swoje oddziały na cały świecie. Wśród nich są filie lokalne  w Nowym Jorku, Wirginii, Las Vegas, oraz zagraniczne; w  Katarze, w Emiratach Arabskich, w Chinach, a nawet na Haiti. Główne centrum badawczo-rozwojowe, zlokalizowane jest  w Delanson w stanie Nowy Jork,  gdzie opracowuje się najnowsze innowacje zarówno na potrzeby rozrywkowe jak i do celów militarnego wykorzystania materiałów wybuchowych.  Z kolei zakład w Wirginii  znajduje się na obszarze o powierzchni 1500 akrów. Ta nowoczesna hala o powierzchni ponad 35 000 stóp kwadratowych jest dedykowana produkcji i dystrybucji materiałów wybuchowych oraz prochu o wysokim i niskim ciśnieniu. Każdego roku Grucci organizuje również szkolenia dla przyszłych pirotechników. Dają one okazję aby nauczyć się zawodu od najlepszej i najbardziej znanej firmy z branży fajerwerków na świecie.

 

Fajerwerki na największych imprezach świata

W portfolio firmy Grucci znajdują się pokazy fajerwerków na największych imprezach i wydarzeniach świata, a także złote medale na festiwalach pokazów sztucznych ogni. Ekipa z Nowego Jorku ma na koncie między innymi takie sukcesy i dzieła jak:

 • "Pierwsza amerykańska rodzina fajerwerków, która zdobyła złoty medal na corocznym konkursie fajerwerków w Monte Carlo." ( 1979)
 • Igrzyska Olimpijskie - Lake Placid, Nowy Jork (1980)
 • Inauguracja prezydencka w Stanach Zjednoczonych - Ronald Reagan (1981)
 • Stulecie Statuy Wolności, Nowy Jork, New York Harbor (1986)
 • Inauguracja prezydencka w Stanach Zjednoczonych -George H.W. Bush (1989)
 • Operacja “Witamy w Domu” dla żołnierzy Operacji Pustynna Burza w Nowym Jorku, Nowy Jork (1991)
 • Obchody stulecia Nowego Jorku w Nowym Jorku, Nowy Jork (1998)
 • Obchody Milenijne w Dublinie, Irlandia (1999)
 • Inauguracja prezydencka w Stanach Zjednoczonych -George W. Bush (2001)
 • Igrzyska Olimpijskie - Salt Lake City (2002)
 • Obchody 100. rocznicy Harley-Davidsona, Milwaukee, Wisconsin  (2003)
 • Celebracja Roku Kultury Chińskiej, Paryż, Francja (2004)
 • Ceremonia Powitalna Igrzysk Olimpijskich, Ateny, Grecja (2004)
 • Sylwester na Times Square, Nowy Jork (2005)
 • Złoty medal - Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków w Nagaoka, Japonia (2006)
 • Powstanie Kasyna Sands, Atlantic City, New Jersey (2007)
 • Letnie Igrzyska Olimpijskie, Pekin, Chiny – Projektowanie i inżynieria wszystkich efektów pirotechnicznych (2008)
 • Obchody Sylwestrowe w Burdż Chalifa i Downtown Dubai (2013)
 • 70. rocznica upamiętniająca zakończenie II wojny światowej, Pearl Harbor, Hawaje (2015)
 • Wielkie otwarcie areny T-Mobile w Las Vegas (2016)
 • Inauguracja prezydencka w Stanach Zjednoczonych -Donald J. Trump (2017)

Wymienione dokonania odzwierciedlają różnorodne osiągnięcia firmy Grucci oraz ważne momenty w historii Stanów Zjednoczonych jak również wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym. Obejmują one sukcesy w dziedzinie sztuki, kultury, sportu, polityki oraz biznesu, które przyczyniły się do kształtowania współczesnego oblicza społeczeństwa i wpłynęły na jego rozwój i dziedzictwo. Od wybitnych osiągnięć w dziedzinie fajerwerków i sportu, przez historyczne inauguracje prezydenckie, aż po obchody znaczących rocznic i otwarcie nowych obiektów rozrywkowych - wszystkie te wydarzenia są częścią bogatej mozaiki amerykańskiej historii oraz globalnej wspólnoty, której nieodłączną częścią jest wkład firmy Grucci. Pokazują one zarówno potencjał twórczy i innowacyjność, jak i zdolność do pamięci i refleksji nad przeszłością, które są istotne dla społeczeństw na całym świecie.

Rekordy Guinessa. Zapisani w historii pirotechniki.

Firma Gruccii zapisała się w historii jako ta, która pobiła największe rekordy pirotechniczne. Wśród nich można wymienić takie osiągniecia jak: 

 • Rekord Guinnessa dla Największego Pokazu Fajerwerków Wszechczasów, Dubaj, ZEA (2014)
 • Rekord Guinnessa dla Największego Obrazu Pirotechnicznego Wszechczasów, Baltimore, Maryland, USA
 • Rekord Guinnessa dla Największej Powietrznej Bomy Pirotechnicznej, Wyspa Al Marjan, Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Rekord Guinnessa dla Największego Pokazu Fajerwerków Wszechczasów, Dubaj, ZEA (2014)

Dubaj przywitał rok 2014 w niezapomnianym stylu, osiągając sukces w próbie ustanowienia rekordu świata dla największego pokazu fajerwerków w historii.Ten przełomowy występ obejmował wystrzelenie 479 651 kulek w zaledwie sześć minut w Sylwestra, co stanowiło tempo niemal 80 tysięcy kulek na minutę i 1332 fajerwerków na sekundę. W ciągu pierwszej minuty Dubaj wystrzelił wystarczającą ilość efektów, aby pobić poprzedni rekord Guinnessa, który należał do Kuwejtu za godzinny pokaz z 77 282 fajerwerkami, osiągnięty w listopadzie 2011 roku podczas obchodów 50. rocznicy konstytucji kraju. Sędziowie rekordów Guinnessa przeprowadzili rygorystyczny proces weryfikacji, który obejmował fizyczne zliczenie wszystkich fajerwerków przed i po pokazie, i teraz oficjalnie potwierdzili całkowitą ilość wystrzelonych fajerwerków oraz wyjątkowe, rekordowe osiągnięcie.

Tysiące ludzi, którzy obserwowali widowisko z różnych miejsc, byli oczarowani oszałamiającą gamą kolorów.

Komentując nowy rekord, Talal Omar, Sędzia rekordów Guinnessa, powiedział: "To ikoniczne tytuł rekordu, który został wyzwany i pobity w fenomenalnej skali przez Dubaj. Mam przyjemność potwierdzić, że Dubaj osiągnął nowy tytuł rekordu Guinnessa dla Największego pokazu fajerwerków." Pokaz, który był zaprojektowany przez Phila Grucci i wyprodukowany przez jego nowojorską firmę Fireworks by Grucci, został wystrzelony z platform zamontowanych na wszystkich Siedmiu Kontynentach Wysp Świata oraz na otaczających je falochronach, a także na całym Palm Jumeirah, zajmując 95 km linii brzegowej.

Przygotowanie wydarzenia zajęło dziesięć miesięcy planowania i ponad 5 000 roboczogodzin na instalację.

Mówiąc po wydarzeniu, Grucci powiedział: "To wielki zaszczyt ustanowić ten rekord Guinnessa i jest to zasłużone dla mieszkańców Dubaju. Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze, i jesteśmy dumni i bardzo zadowoleni z tego osiągnięcia.

 Rekord Guinnessa dla Największego Obrazu Pirotechnicznego Wszechczasów, Baltimore, Maryland, USA

13 września 2014 roku - firma Grucci rozpoczęła 20-minutowe świętowanie fajerwerkami z efektem Pyrotechnic PixelBurst™  amerykańskiej flagi, która mierzyła 900 stóp na 600 stóp i unosiła się nad Fortem McHenry. Z dziewięciu lokalizacji wzdłuż wewnętrznego portu, w tym sześciu barek i trzech dachów, fajerwerki tańczyły razem w doskonale zsynchronizowanej precyzji i harmonii. Patriotyczna produkcja obejmowała 40 pirotechników i zajęła ponad 10 miesięcy projektowania, wytwarzania i planowania. "Jestem bardzo dumny, że nasza rodzina fajerwerków wystąpiła w tym historycznym wydarzeniu" powiedział Phil Grucci. "Wykonanie efektu PixelBurst™ z amerykańską flagą było bardzo emocjonalnym i satysfakcjonującym doświadczeniem, które będziemy czcić i pielęgnować na zawsze".

 Rekord Guinnessa dla Największej Powietrznej Bomy Pirotechnicznej, Wyspa Al Marjan, Zjednoczone Emiraty Arabskie

To była kolejna rekordowa Sylwestrowa noc w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie w dwóch emiratach pobito pięć rekordów Guinnessa. Dwa rekordy udało się osiągnąć w Ras Al Khaimah podczas ośmiominutowego pokazu fajerwerków i dronów na uczczenie Nowego Roku. Pirotechnika rozświetliła niebo w północnym emiracie, obejmując nadbrzeżną strefę na wyspie Al Marjan. Pokaz pobił rekordy dla najdłuższego łańcucha pływających fajerwerków wodnych, obejmującego 5,8 kilometra oraz najdłuższego prostoliniowego pokazu dronów, o łącznej długości dwóch kilometrów. Ponad 50 000 osób oglądało północne obchody, zgodnie z informacją od Ras Al Khaimah Tourism Development Authority. Pokaz obejmował kombinację 1,050 dronów LED, pływających fajerwerków wodnych ukazanych jako dywan z pirotechniki oraz pokaz akrobatycznych samolotów pirotechnicznych, zainspirowany naturalnym krajobrazem emiratu.


Podbicie kolejnych dwóch tytułów rekordów Guinnessa stworzyło scenę dla niezapomnianej nocy świętowania, łącząc tysiące odwiedzających i mieszkańców" - powiedział Raki Phillips, dyrektor generalny Ras Al Khaimah Tourism Development Authority.

Ras Al Khaimah już posiadał kilka rekordów Guinnessa. Aby powitać rok 2018, na obchodach na wyspie Al Marjan w Ras Al Khaimah odpalono największą powietrzną bombę pirotechniczną. Ta gigantyczna fajerwerka ważącą 1 087 kilogramów, instalowana była  przez dwa miesiące. Publiczność licząca 100 000 osób obserwowała pokaz pirotechniczny o północy, rozświetlając niebo.

Niezwykła podróż firmy Grucci. Pionierzy sztuki fajerwerków i rekordziści Guinnessa

Dziś frima Grucci kontynuuje swoją niezwykłą podróż, pozostając na czele innowacji i doskonałości w świecie pirotechniki. Jej nieustające zaangażowanie w tworzenie niezapomnianych widowisk fajerwerków oraz zdolność do przekraczania granic technologicznych sprawiają, że nadal pozostaje niekwestionowanym liderem w swojej branży. Z każdym kolejnym pokazem, Grucci rozwija swoje dziedzictwo pasji, precyzji,  inspirując publiczność na całym świecie i zapisując się w historii jako niezaprzeczalny symbol doskonałości pirotechnicznej.

Fascynująca ewolucja firmy Grucci pokazuje jak od malutkiej rodzinnej, lokalnej firmy stać się światowym gigantem, zapisując się złotymi zgłoskami w historii pirotechniki. Przyszłe osiągnięcia będą zapewne równie imponujące, podtrzymując legendę Grucci jako pioniera sztuki fajerwerków na najwyższym światowym poziomie.

pixelpixelpixelpixel