WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

2017-10-07

14 lipca – Fajerwerki z okazji Dnia Bastylii

14 lipca – Fajerwerki z okazji Dnia Bastylii

Święto zdobycia zamku w Bastylii Zdobycie zamku w Bastylii to francuskie święto obchodzone co roku 14 lipca. Jest to wielkie wydarzenie, którego ranga sprowadza się do Święta Narodowego Francji.

Dzień Bastylii to upamiętnienie szturmu na więzienie w Bastylii, który miał miejsce w Paryżu w 1789 roku. Więzienia, uznawanego za symbol władzy absolutnej ówczesnego monarchy, Ludwika XVI.

Przetrzymywani byli w nim sabotażyści, spiskujący przeciwko władzy królewskiej. W miarę powiększania się liczby uciśnionych w lochach zamku, wzrastała świadomość społeczna dotycząca nieludzkiej polityki prowadzonej przez monarchę wobec niższej klasy społecznej. Koniec końców, Bastylia została zdobyta przez mieszkańców Paryża. Ten moment został uznany jako zalążek rewolucji francuskiej.  

Pokazy fajerwerków na skalę światową

Dzień zdobycia bastylii rozpoczyna się pod wieczór 13 lipca. W tym czasie na ulicach francuskich miast możemy zobaczyć przemarsze lokalnych mieszkańców, którzy niosą lampiony. Na Polach Elizejskich organizowana jest wspaniała defilada wojskowa z udziałem sił powietrznych Francji. To również okazja by móc podziwiać fantastyczne pokazy sztucznych ogni, szczególnie gdy ogromna masa fajerwerków wystrzeliwuje w powietrze z wieży Eiffel’a.

O godzinie 23:00, trwający ponad 30 minut pokaz fajerwerków rozpoczyna się na placu Trocadero, tuż obok wieży. Zespół specjalistów od pirotechniki pracuję kilka dni przed wydarzeniem by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Cały sprzęt instalowany jest na miejscu. Dodatkowe zabezpieczające systemy ogniowe chroniące przed niespodziewanymi wypadkami. Wszystko musi być jak w zegarku.   


Sama wieża Eiffel’a zostaje „okablowana” przewodami oraz materiałami wybuchowymi w ciągu zaledwie 4 godzin! Dzieje się tak dlatego, że wieża Eiffel’a jest jak wiadomo priorytetowym punktem dla zwiedzających, przynosząca duże zyski. Cały pokaz pirotechniczny jest puszczany przez większość stacji telewizyjnych we Francji. Z racji ograniczonych miejsc, każdy może przynajmniej w ekranie telewizora móc przyjrzeć się kunsztowi pokazów jakie tego dnia mają miejsce. Jeśli nie widzieliście jeszcze jak wspaniałe mogą być pokazy fajerwerków w wykonaniu francuzów, to odsyłamy do obejrzenia filmików, które wrzucone są pod tym artykułem.

pixelpixelpixelpixel