MONDAY PROMO - RABATY DO -70%

2017-10-08

Correfoc i Taniec Diabłów. Fajerwerki na ulicach Katalonii.

Correfoc i Taniec Diabłów. Fajerwerki na ulicach Katalonii.

Katalonia, region w północno-wschodniej Hiszpanii słynie z malowniczych widoków, ale także z ulicznych parad, których oprawa składa się z fajerwerków.

Szczególnym i wyjątkowo „wybuchowym” rodzajem parady jest tzw. Correfoc, Marsz Diabłów i Demonów, gdzie uczestnicy przebrani w diabelskie stroje przemieszają się po katalońskich ulicach, przy akompaniamencie wybuchów petard i rozbłysków fajerwerków.

Każdy tego rodzaju festiwal osadzony jest w miejscowym folklorze i ukształtowany przez charakter lokalnych grup pirotechnicznych. Grupy te pchają i ciągną platformy w formie demonów i potworów, z których wystrzeliwują ładunki pirotechniczne. Uczestnicy pochodu również sami odpalają petardy. Wszystkiemu towarzyszy odgłos bębnów, piszczałek i innych instrumentów folkowych.

Tradycja festiwalu Correfoc sięga do średniowiecznych teatrów ulicznych. Pierwsze wzmianki o nim datują się na rok 1150 i wiążą się z celebracją na ślubie Ramóna Berenguera IV (hrabiego Barcelony)

Zasadniczo grupy dzielą się na dwa obozy; Ball de Diable oraz Colla de Diables. i nawiązują do archetypowej walki dobra z Złem.

Dominującą odmianą jest Ball de Diable i oznacza Taniec Diabła, obejmuje grupy nawiązujące do tradycji tanecznej. Odzwierciedla ona odwieczną walkę Światła i Ciemności. Kulminacją jest efektowny pokaz fajerwerków, alegoria zwycięstwa Archanioła Gabriela nad mocami ciemności.

Obchody Correfoc z każdym rokiem zyskują na popularności. W 1981 było zaledwie 12 grup nieuczestniczących w festiwalu, 1992 wystąpiło już takich grup około 100.

Gdzie i kiedy w Hiszpanii można zobaczyć Correfocs?

Correfocs odbywa się w wielu miejscowościach w Katalonii,we Wspólnocie Walenckiej oraz na Majorce. Listę najsłynniejszych obchodów przedstawiamy poniżej.
  • Ball de Foc de Vilafranca (Vilafranca del Penedès, Katalonia) - 29 sierpnia, w dniu inaugurujący Festa Major de Vilafranca del Penedès
  • Correfoc de Manresa (Manresa, Katalonia) - w ostatnią niedzielę sierpnia podczas inauguracji Festa Major de Manresa
  • Aquelarre de Cervera (Cervera, Katalonia) - w ostatni weekend sierpnia (piątek, sobota)
  • Correfoc de Tarragona (Tarragona, Katalonia) - ostatniego dnia obchodów świętao nazwie Santa Tecla (15-24 września)
  • Correfoc de la Mercè (Barcelona, Katalonia) - podczas Festes de la Mercè (22-25 września)
  • Correfoc de Palma (Palma, Majorka) - 21 stycznia podczas de Sant Sebastià (13-22 stycznia)
  • Correfoc de Magaluf (Magaluf, Majorka) - w połowie maja w piątki podczas Festival de Primavera
pixelpixelpixelpixel