WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

2019-02-02

Czy Chińczycy odpalają fajerwerki w Nowy Rok z 31 grudnia na 1 stycznia?

Czy Chińczycy odpalają fajerwerki w Nowy Rok z 31 grudnia na 1 stycznia?

Chiny to jak wiadomo stolica fajerwerków. Czy jednak sami Chińczycy korzystają ze sztucznych ogni w Sylwestra?

W Chinach – zgodnie z tradycją – Nowy Rok obchodzony jest na podstawie kalendarza księżycowego, a nie, powszechnie- używanego na świecie - gregoriańskiego.

Chiński rok jest przez to nieco krótszy i ma tylko 354 dni. Owo przesuniecie względem kalendarza gregoriańskiego powoduje, że Nowy Rok w Chinach przypada na przełomie stycznia i lutego. Okres między 21 stycznia a 20 lutego to czas największych świąt w tradycji chińskiej. I to właśnie w tym okresie odbywają się tradycyjne festiwale rozświetlane przez fajerwerki.

A co w Sylwestra z 31 grudnia na 1 stycznia , kiedy w większości krajów na świecie świętowany jest Nowy Rok?

Mimo, iż nie jest to tak ważny dzień jak tradycyjne dni świąteczne w kalendarzu chińskim, coraz częściej - pod wpływem przenikania się kultur Zachodu i Wschodu - również pojawią się akcenty sylwestrowe. Najmocniej widać to wśród młodego pokolenia, wśród ludzi którzy zetknęli się z kulturą Zachodu, podróżują, mają znajomych w innych częściach świata.

Co innego w Hong Kongu. Hong Kong to specjalne miejsce w Chinach, potężny okręg finansowy z siecią portów, silenie związany handlowo ze światem Zachodu. Sylwester jest tu obchodzony bardzo hucznie, a miasto słynie z fantastycznych pokazów sztucznych ogni.

W minionych latach fajerwerki odpalono z Portu Wiktorii. Obecnie przeniesiono je do Hong Kong Convention and Exhibition Centre.

Właśnie tam, z okazji Nowego Roku tłumy miały okazję podziwiać fantastyczny pyroshow łączący fajerwerki z doskonałą muzyką i efektami świetlnymi. Zapierający dech w piersiach pokaz pirotechniczny trwał 10 minut przy pełnej synchronizacji ze ścieżką dźwiękową słynnego lokalnego artysty i producenta muzycznego Chiu Tsang- Hei.

https://www.hong-kong-traveller.com/hong-kong-new-year.html

pixelpixelpixelpixel