WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

2024-06-06

FESTIWAL FAJERWERKÓW IGNIS BRUNENSIS 2024

Co? Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków  IGNIS BRUNENSIS

Kiedy? 01 czerwca - 21 czerwca 2024

Gdzie? Brno, Czechy

1 czerwca ruszyła kolejna edycja kultowego festiwalu Fajerwerków Ignis Brunensis w Brnie.

To już 28 odsłona tego wyjątkowego wydarzenia pirotechnicznego, które ściąga miłośników fajerwerków z całej Europy.

Podobnie jak w minionych latach, w szranki stanie kilka grup pirotechników - artystów - najlepsi w swoim fachu - sprawią, że niebo nad breńskim jeziorem zapłonie tysiącami fantastycznych kształtów i kolorów przy akompaniamencie doskonale zsynchronizowanej muzyki.

Historia Festiwalu Fajerwerków IGNIS BRUNENSIS

Festiwal Ignis Brunensis, odbywający się co roku w Brnie, jest jednym z najbardziej znanych konkursów fajerwerków na świecie. Zainicjowany ponad ćwierć wieku temu, początkowo jako wydarzenie lokalne, jest dziś wielką imprezą międzynarodową. Nazwany na cześć łacińskiego wyrażenia oznaczającego "Ogień Brna," co sezon ściąga najlepszych pirotechników z całej Europy. Każdego roku widzowie mogą podziwiać na nim unikalne pokazy sztucznych ogni, będące połączeniem pięknej symfonii światła i dźwięku. Fajerwerkom będą towarzyszyły  artystyczne loty dronów. Programy w tym roku są przeplatane wydarzeniami z okazji 100-lecia Radia Czech Brno oraz 160. rocznicy Straży Pożarnej w Brnie. Festiwal uczci również „70. urodziny” Obserwatorium i Planetarium w Brnie oraz 30-lecie Radia Krokodýl

Harmonogram Festiwalu Fajerwerków IGNIS BRUNENSIS 2024

Od ponad ćwierćwiecza główną częścią IGNIS BRUNENSIS jest konkurs najlepszych światowych pokazów sztucznych ogni na powierzchni Jeziora Brneńskiego. Widzowie zobaczą cztery spektakularne artystyczne pokazy pirotechniczne zsynchronizowane z muzyką (transmitowane na żywo w czeskich mediach. 8 czerwca Czechy „Conquest of Paradise” zaprezentują hołd dla projektanta fajerwerków i współzałożyciela „Ignis” Ivana Martinka, 12 czerwca zobaczymy ekipę z Niemiec - „The Dance of the Angels with Two Steps on the Highway to Hell”, 15 czerwca - czesko-europejski zespół „Rhapsody in Rainbow” i 19 czerwca Austrię  z „Friendship”. Strefy publicznego oglądania fajerwerków są bezpłatne dla widzów na plażach, brzegach i wokół Jeziora Brneńskiego. Tradycyjnie jest również komfortowa strefa biletowana – wyposażona w nagłośnienie trybuna RegioJet (bilety dostępne na GoOut.net)

  • 08 czerwca/ sobota 22:30 - CZECHY

“Conquest of Paradise”. Ku pamięci Ivana Martinka, twórcy fajerwerków z Brna i współzałożyciela festiwalu IGNIS BRUNENSIS.Pokaz zsynchronizowany z muzyką greckiego kompozytora Vangelisa.

  • 12 czerwca/ wtorek 22:30 - BEISEL PYROTECHNIK GERMANY

“The Dance of the Angels with Two Steps on the Highway to Hell”Walc z opery Dvořáka „Diabeł i Kate” zaprasza anioły, które są przywoływane przez tajemnicze głosy, do tańca. Z każdym krokiem coraz bardziej zbliżają się do niebezpiecznej ścieżki (autostrady) prowadzącej do piekła i zadają sobie pytanie, czy naprawdę chcą być aniołami. Jednak anioły odnajdują swoje prawdziwe przeznaczenie, a na końcu archanioł prowadzi je z powrotem do światła!

  • 15 czerwca/ sobota 22:30 - CZECHY+EUROPA

“Rainbow Rhapsody”. Rainbow Rhapsody świętuje 25 lat! W 1998 roku, podczas pierwszego roku festiwalu IGNIS BRUNENSIS na Kraví hora, zrodził się pomysł stworzenia muzycznego pokazu fajerwerków o tematyce jazzowej, gdzie każda piosenka miałaby maksymalnie dwa kolory, a finał byłby tęczowy.

  • 19 czerwca/ środa 22:30 - Pyrovision Austria

"Friendship". Przyjaźń w czasach, które nie zawsze są łatwe. Walka razem, śmiech lub płacz razem, bezwarunkowa pomoc. Prawdziwej przyjaźni nie można kupić, trzeba na nią zasłużyć. Pozdrawiamy naszych przyjaciół z Flash Barrandov SFX oraz z Brna i świętujemy naszą przyjaźń. Kolorowa i jasna, symetryczna i rytmiczna, zredukowana i gigantyczna, zawsze z pasją. Austriacki zespół Pyrovision powraca do Brna na finał tegorocznej 27. edycji IGNIS BRUNENSIS. Austriacy wygrali prestiżowy Festiwal w Hanowerze w zeszłym roku, a także niedawno zdobyli nagrody na festiwalach w Cannes, Monako, Hiszpanii i Chinach.

IGNIS BRUNENSIS - nie tylko fajerwerki

Poza pokazami fajerwerków nad jeziorem breńskim pojawi się wiele innych atrakcji. Jedną z nich będą dwa wyjątkowe pokazy dronów . Pierwszy -  "We are Europe" będzie miał miejsce 6 czerwca o godzinie 22:00. Zatańczy wtedy na niebie przy akompaniamencie muzyki aż 250 dronów- rekordowa liczba powietrznych statków bezzałogowych tworzących pokaz świetlny w Czechach. Autor pokazu, firma Spectrum Production, tworzy pokazy dronów w całej Europie. Ich projekty świetlne dwukrotnie zostały nagrodzone jako zwycięskie w najbardziej prestiżowym konkursie pokazów dronów na świecie. Po raz trzeci zespół Spectrum powraca do swojego rodzinnego miasta Brna, nad Jezioro Brneńskie. 

W drugim pokazie dronów zatytułowanym ""Water is Life" , które odbędzie się 15 czerwca przeżyjemy niesamowitą podróż pod powierzchnią wody.y. To nie jest łatwa ani krótka podróż, ale jest niezbędna! W końcu woda to element, bez którego nie możemy żyć. Jest to zasób, ale także dom dla wielu istot żyjących na naszej planecie. 

Oprócz fajerwerków, dronów, atrakcji parku rozrywki i bogatego cateringu nad "morzem" brneńskim, miłośnicy piwa również znajdą coś dla siebie w tym roku. Festiwal Piwa im. Františka Ondřeja Poupě ponownie będzie częścią IGNIS BRUNENSIS przy nabrzeżu Bystrc nad Jeziorem Brneńskim. W piątek 14 czerwca i sobotę 15 czerwca będzie można skosztować ponad 40 marek piw z rzemieślniczych mikrobrowarów z różnych części Czech nad Jeziorem Brneńskim.

Praktyczne wskazówki dla turystów i miłośników fajerwerków

  • Dojazd i transport

Przyjedź na pokazy fajerwerków i dronów wcześnie, najlepiej korzystając z transportu publicznego. Oszczędzisz czas na parkowaniu i podróżowaniu po zatłoczonych drogach. Na gości czekają dziesiątki stoisk z przekąskami i napojami różnego rodzaju, atrakcje w postaci karuzel i straganów z rozrywką. Możesz także uprawiać sporty i relaksować się na plażach.

  • Najlepsze widoki 

Najlepsze miejsca do oglądania znajdują się wokół południowej części jeziora – Přístaviště, Sirka, Kozí horka, Sokolské koupaliště. 

  • Bezpłatne miejsca 

Strefy publiczne, włączając plaże, są darmowe dla wszystkich widzów; jedyną „biletowaną” strefą festiwalową, zapewniającą dodatkowy komfort i doświadczenie, jest wyposażona w system dźwiękowy trybuna RegioJet.

Podsumowanie

Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków IGNIS BRUNENSIS jest nie tylko spektakularnym pokazem świateł i dźwięków, ale również wyjątkowym świętem kultury i wspólnoty. To okazja do spotkania się z przyjaciółmi, delektowania się wspaniałymi pokazami sztucznych ogni i dronów oraz cieszenia się bogactwem oferty rozrywkowej i kulinarnymi smakołykami.  Podczas festiwalu każdy może poczuć się częścią tej wyjątkowej atmosfery, która wypełnia miasto energią i radością. Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków IGNIS BRUNENSIS to nie tylko wydarzenie, które zachwyca wizualnie i dźwiękowo, ale także inspiruje do refleksji nad pięknem sztuki i natury, niezapomniana podróż przez świat magii i emocji, która pozostaje głęboko w pamięci.

pixelpixelpixelpixel