MONDAY PROMO - RABATY DO -70%

2017-10-13

Fajerwerki a pirotechnika – subtelna różnica

Fajerwerki a pirotechnika – subtelna różnica

Kiedy mówimy o fajerwerkach, bardzo często zamiennie używamy słowa pirotechnika. Wydawałoby się, że znaczenie jest to samo, jednak istnieją pewnie niewielkie różnice między tymi pojęciami. Między innymi w sposobie składowania na magazynie.

Jako przykład mogą posłużyć tuby z konfetti, klasyfikowane jako pirotechnika, natomiast np. rzymskie ognie, petardy i wyrzutnie obwieszczane są jako fajerwerki. Kolejną różnicą jest to że fajerwerki  przeznaczone są do użytku zewnętrznego, a materiały pirotechniczne mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych (przykładem konfetti czy wspomniane serpentyny).

Każdy, kto ma okazję odpalać fajerwerki, za pewne zauważy dużą ilość małych kartonowych dysków, które są rozsypane wokół baterii z wyrzutni po wybuchu. Te dyski to pozostałości po zgromadzonym w środku prochu, który wyzwala różne efekty. Dyski te pełnią nie tylko funkcję magazynującą proch ale również zabezpieczającą przez przypadkowym uszkodzeniem tuby i wysypaniem się prochu.

Pirotechnika nie zostawia po odpaleniu pozostałości, dodatkowo nie muszą być przestrzegane zasady tzw. „ bezpiecznych odległości” . Pirotechnika często wykorzystuje zapalniki elektryczne z opóźnieniem czasowym od 8 do 10 sekund, przez co jest bezpieczniejsza.
pixelpixelpixelpixel