WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

2023-03-12

Fajerwerki i proszek Holi podczas Święta w Indiach

Festiwal Holi. Czym byłby Świat bez kolorów? 

Festiwal Holi to jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych hinduskich świąt, które obchodzone jest każdego roku w marcu.

Podczas tego festiwalu, ludzie obdarowują się wzajemnie słodyczami, składają życzenia i przede wszystkim cieszą się zabawą, malując się wzajemnie proszkami w różnych kolorach. W tym roku święto rozpoczęło się 10 marca. Tysiące ludzi wyszło na ulice, aby śpiewać, tańczyć i obsypywać się proszkiem holi.

W wielu miejscach rozpalane są ogniska, i podpalane stosy. Biesiadnicy tańczą wokół ognia, bawią się i jedzą przy dźwiękach gitar. 

Historia festiwalu

Festiwal Holi ma swoje korzenie w hinduizmie i symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem oraz pożegnanie zimy i powitanie wiosny.

Obchodzony jest na całym obszarze Indii oraz w krajach o znacznej mniejszości hinduskiej. Historia święta Holi w Indiach sięga kilku tysięcy lat wstecz i związana jest z wieloma legendami i mitami hinduistycznymi. Istnieje wiele wersji historii, ale każda z nich opowiada o zwycięstwie światła nad ciemnością.

Jedna z najbardziej popularnych legend opowiada mitycznym królu Hiranyakashipu, który uzurpował sobie boski status i żądał od ludzi aby oddawali mu cześć. Uważa się za wszechpotężnego i nieśmiertelnego. Jego syn, Prahlada wyznawca boga Vinshu potępił zachowanie ojca. Hiranyakashipu w odwecie postawił zabić syna. Próba spaliła na panewce, Vinshu ochronił Prahlada i zgładził aroganckiego uzurpatora. 

Proszek Holi

Proszek holi to integralny element festiwalu. Sprawia, że szara codzienność nabiera kolorów. Tysiące Hindusów obsypuje się proszkiem holi, dając wyraz radości i poczucia duchowej wspólnoty z innymi. Dominującym kolorem podczas święta jest kolor żółty.

Bardzo popularny jest także czerwony - symbolizujący miłość, zielony, niebieski i fioletowy, różowy. Każdy kolor ma inną symbolikę i znaczenie. Proszek holi odzwierciedla barwy tęczy, komunikuje miłość,  radość i szczęście Dawniej wierzono, że ma on właściwości uzdrawiające. Zwłaszcza kolor żółty, który reprezentuje kurkumę wykorzystywaną w lecznictwie. Kurkuma znana jest jako potężny przeciwutleniacz o silnym działaniu przeciwzapalnym. 

W Indiach działa bardzo wiele fabryk produkujących proszek holi. Niektóre z nich wytwarzają około 2 tysięcy ton substancji rocznie! 

Najczęściej to firmy rodzinne, przechodzących z pokolenia na pokolenie. O popularności holi świadczą zyski jakie z jego produkcji generują fabryki.W samych mieście Hathras leżącym w północnej części kraju przychody z wytwarzania kolorowego proszku sięgają rocznie ponad 4 miliony dolarów. Przeciętnie zakłady produkcyjne zatrudniające nawet do 100 osób zatrudnionych na różnych etapami procesu produkcyjnego.

Czy można wyobrazić sobie świat bez kolorów? - pyta retorycznie jeden z właścicieli manufaktury. 

Każdy kolor ma inną symbolikę; czerwony symbolizuje miłość, niebieski - królewskość, różowy i żółty - szczęście. 

Fajerwerki podczas Święta Holi

Choć używanie fajerwerków nie jest głównym elementem festiwalu, w wielu regionach stają się one coraz bardziej popularne. Np. w Deli czy Mumbaju ludzie odpalają fajerwerki z dachów swoich domów. Są też organizowane duże pokazy sztucznych ogni. 

Najczęściej używane są fontanny pirotechniczne, petardy i kolorowe dymy. Nie brakuje jednak pięknych wyrzutni fajerwerków oraz wysokich podniebnych efektów.

Fajerwerki podkreślają magię festiwalu i symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością.

Komuś kto nie był w Indiach podczas Święta Holi trudno sobie wyobrazić magię tej chwili. Ulice zamieniają się wówczas w fantasmagorię kolorów, świateł, ognia, dymu. A wysoko na niebie miasta rozświetlają piękne malowidła fajerwerków. W powietrzu czuć atmosferę miłości i zjednoczenia. 

Proszki holi nie tylko w Indiach

Proszki holi można zobaczyć nie tylko w Indiach. Obsypywanie się kolorowym proszkiem przyjęło się także w Polsce. Coraz częściej używa się ich przy okazji różnego rodzaju festiwali i imprez. Dodają kolorów i przynoszą radość zarówno dzieciom jak i dorosłym. Proszki holi symbolizują miłość, braterstwo i pokój, stad też ich uniwersalne przesłanie. 

Proszki holi można kupić w naszym sklepie internetowym. W ofercie mamy tuby holi w kolorach białym, pomarańczowym i niebieskim. Tuby działają na zasadzie konfetti. Dzięki pneumatycznemu mechanizmowi odpala się je w łatwy i wygodny sposób.

Aktualnie dostępne są:

  • Tuba Proszek Holi BMCC305 - biały
  • Tuba Proszek Holi BMCC305 - pomarańczowy
  • Tuba Proszek Holi BMCC305 - niebieski

Polecane

Tuba Proszek Holi BMCC305 - biały

Tuba Proszek Holi BMCC305 - biały

Cena regularna: 28,50 zł brutto22,80 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 20,72 zł
pixelpixelpixelpixel