2020-07-02

Fajerwerki w Japonii. Festiwal Hanabi.

Fajerwerki w Japonii. Festiwal Hanabi.

Każdego lata w Japonii, od lipca do sierpnia w całym kraju podziwiać można pokazy fajerwerków. Noszą one nazwę festiwali Hanabi.

Słowo to w Japonii przetłumaczyć można literalnie jako „kwiaty ognia” lub „ogniste kwiaty” i określa one właśnie fajerwerki.

Pierwotnie używane do odstraszania złych duchów - fajerwerki mają w Japonii bardzo długą historię. Początki fascynacji fajerwerkami eksperci datują na XVII wiek, zaś pierwszy publiczny pokaz fajerwerków odbyć miał się w 1733 roku w pobliżu rzeki Sumida, na cześć ofiar wielkiego głodu, który miał miejsce rok wcześniej.

Od tego czasu stało się to corocznym wydarzeniem organizowanym pod nazwą Festiwal Fajerwerków nad Rzeką Sumidą, i znajduje kontynuację do dnia dzisiejszego.

Japońskie fajerwerki

To co czyni festiwal Hanabi wyjątkowym i wyróżnia go na tle innych tego typu wydarzeń są przede wszystkim czas pokazu, który jest znaczenie dłuższy niż tradycyjnie i osiąga długość nawet 2 godzin oraz wielkość ładunków – gdyż japońskie bomby powietrzne słyną z ogromnych rozmiarów.

Rekordowej wielkości bomby pochodzą właśnie z Japonii jak np. bomba o nazwie Yonshakudama, mająca 1,2 metra średnicy i ważąca kilkaset kilogramów. Japońskie bomby charakteryzują się także oryginalnością kształtów, są wśród nich motywy serc, kwiatów ale również np. postaci ze znanych kreskówek.

5 najbardziej znanych festiwali fajerwerków w Japonii.

Wśród najbardziej popularnych i największych japońskich festiwali fajerwerków wymienić trzeba:
  • Festiwal fajerwerków w Tokio – w połowie lipca
  • Festiwal fajerwerków Tenjin Matsuri w Osace – w połowie lipca
  • Festiwal fajerwerków nad Rzeką Sumida - połowie lipca
  • Festiwal fajerwerków Naniwa Yodogawa w Osace - w początek sierpnia
  • Festiwal fajerwerków Minato Kobe Marine w Kobe - w początek sierpnia
Festiwale Hanabi ściągają ogromne ilości widzów. Aby zająć najlepsze punkty widokowe ludzie zbierają się już na wiele godzin przed rozpoczęciem widowiska. Wiele osób wykupuje bilety gwarantujące dobre miejsca widokowe, ale te nie są dostępne w dniu wydarzenia i trudno je kupić z zagranicy, zwłaszcza bez znajomości języka japońskiego.

Problematyczna bywa też kwestia akomodacji. O ile w dużych miastach takich jak Tokio czy Osaka raczej nie zabraknie miejsc hotelowych, o tyle w małych miejscowościach rezerwacje składane są z dużym wyprzedzeniem.

Z pomocą przychodzą czasem biura turystyczne proponując pakiety uwzględniające zakwaterowanie i transport, jak również miejsca widokowe podczas dużych festiwali fajerwerków. Daje to gwarancje miłośnikom sztucznych ogni, że nie ominie ich pirotechniczna uczta.

Podobne artykuły na naszym blogu:
VIDEO - Festiwal fajerwerków Nagaoka 2019, odbył się 2 i 3 sierpnia 2019 roku. Podczas festiwalu wystrzelono 20 tysięcy bomb kulistych i cylindrycznych (aerial shells).

pixelpixelpixelpixelpixel