OSTATNI DZIEŃ PROMOCJI! | RABATY DO -70%

2017-09-27

Fallas – Festiwal Fajerwerków i Petard w Walencji.

Fallas - Walencja

Fajerwerki, petardy, zimne ognie, lasery i światła to elementy wyjątkowej imprezy na ulicach Walencji - Fallas Fiestas.

Każdego roku w Walencji w dniach między 15 a 19 marca świętuje się pożegnanie zimy i nadejście wiosny. Rozpoczyna się szalona zabawa połączona z muzyką , spektaklami i pokazami sztucznych ogni.

Tradycja Fallas sięga okres średniowiecza i wiąże się ze świętem ku czci patrona Hiszpanii, Świętego Józefa. Pierwszymi, którzy celebrowali ten dzień mieli być właśnie cieśle. Początkowo wynosili oni drewno na zewnątrz domostwa i układali je w stosy a następnie podpalali. Za czasem zaczęto stosy układać w ten sposób że przypominały ludzi. Tak oto narodziła się hiszpańska tradycja palenia kukieł zwanych nintos.

Mascletà walencja
Warto zauważyć, że Falles jest przykładem przenikania się tradycji pogańskich z symboliką chrześcijańską Kult ognia był powszechny wśród wszystkich etnicznych religii europejskich. W słowiańskim kalendarzu , podczas Nocy Kupały również płoną ogniska i palona jest kukła – marzanna symbolizująca zimę.

Charakterystycznym elementem Fallas jest jedyny w swoim rodzaju pokaz petard zwany tu mascletà . Każdego dnia o godzinie 14 na Plaza del Ayuntamient rozdziera przestrzeń potworny huk tysięcy detonacji.

Uwieńczeniem tego koncertu grzmotu jest finał określany jako
terremoto
, co znaczy trzęsienie ziemi. Wszędzie na ulicy unosi się zapach czarnego prochu… W uliczkach płoną ogniska, wokół których tańczą przebrani w stroje ludowe ludzie.W tym okresie wszyscy świętują odpalając petardy i inne fajerwerki.

O północy niebo nad Walencją stają się areną pirotechnicznej magii.

W okresie festiwalu , każdego dnia, w Paseo de la Alameda możemy podziwiać wspaniałe pokazy fajerwerków. Pokazy ściągają ogromną liczbę widzów. Szacuje się, że do Walencji na Fallas Fiestas przybywa co roku ok 2 milionów turystów. To największa tego typu impreza w tej części Hiszpanii.


pixelpixelpixelpixel