WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

2023-03-21

Histora Festiwali Fajerwerków w Polsce

Czym są Festiwale Fajerwerków? 

Pierwsze festiwale fajerwerków pojawiły się w Polsce na początku XXI wieku.

Były i są one ważnymi wydarzeniami kulturowymi. Od początku cieszyły się bardzo dużą popularnością i przyciągały tysiące widzów. 

Stanowiły promocję dla regionu, były atrakcją dla mieszkańców i turystów, koncentrowały życie towarzyskie i społeczne.  

Formułą festiwali był od początku model konkursowy, gdzie najlepsze ekipy pirotechniczne z Polski, a później także z wielu innych krajów rywalizowały między sobą o miano najbardziej widowiskowego pokazu sztucznych ogni.

Inscenizacjom pirotechnicznym towarzyszyła zsynchronizowana z nimi muzyka. To właśnie w połączeniu z nią widowiska nabierały prawdziwego i pełnego piękna. Strzelano do muzyki pop, elektronicznej, muzyki poważnej, rocka i wielu innych gatunków.

Queen, Scorpions, Jean Micheal Jarre, Enigma, Bach, Wagner to tylko niektóre przykłady inspiracji, które współtworzyły niezapomniane podniebne widowiska. 

Jury, w których skład wchodziły często znane osoby, także publiczne oraz eksperci w branży oceniało pokazy wg kilku kryteriów. Należą do nich:

  • Kreatywność
  • Zgodność z choreografią
  • Synchronizacja z muzyką 
  • Płynność pokazu
  • Symetria
  • Malowniczość  

Poniżej przedstawimy najważniejsze z polskich festiwali fajerwerków: 

Ogólnopolski Festiwal Fajerwerków w Ustce

Pierwszym oficjalnym polskim festiwalem sztucznych ogni był Festiwal Fajerwerków w Ustce.

Inauguracja tego wydarzenia miała miejsce w 2001 roku i zgromadziła największe ekipy pirotechniczne w kraju. 

Podczas Festiwalu Fajerwerków w Ustce różne zespoły pirotechniczne prezentowały swoje umiejętności, rywalizując o miano najlepszego pokazu sztucznych ogni. Widowiska te - zsynchronizowane z muzyką, przyciągały zarówno lokalnych mieszkańców jak i turystów.

W skład jury wchodziły znane osoby w tym przedstawiciele Urzędu Miasta Ustki jak Pan Bartosz Gwóźdź Sproketowski. W składzie sędziowskim zasiadał też znawca branży - Pan Wojciech Goryca z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce.

Od 2014 r. Festiwal występował pod nazwą Lech Fire Festival. 

Ostatnia edycja festiwalu miała miejsce w 2018 r. Odbył się on wówczas pod nazwą Festiwal Wiatru Ustka 2018. 

Pyromagic w Szczecinie 

Pyromagic to międzynarodowy festiwal fajerwerków który stał się swoistą Szczecina. Każdego roku nad Odrą pojawiali się turyści i entuzjaści pirotechniki z całego świata. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mają okazję zobaczyć niezwykle spektakularne pokazy fajerwerków, przygotowywane przez najlepszych pirotechników z różnych krajów.

Pierwsza odsłona festiwalu miała miejsce w 2007 r. i doczekała się 12 edycji. Występowały m.in tam takie sławy pirotechniczne jak ArtAventia z Francji, Global 2000 z Malezji, Tarra Pyrotechnic z Czech, Pyrotex Fireworks z Anglii czy Zagarozna z Hiszpanii.

Każdego roku na festiwalu strzelała firmy Surex z Bielsko-Białej, współtwórca tego niezwykłego wydarzenia. Surex zdobył uznanie jako zwycięzca wielu edycji Pyromagic. Warto wspomnieć, że firma z Bielsko-Białej była również laureatem wielu konkursów pirotechnicznych w różnych zakątkach globu i wielokrotnie zajmowała najwyższe miejsce na podium.

Ostatnia edycja Pyromagic miała miejsce w 2019 r. Wygląda na to, że festiwal nie wróci już do Szczecina. Prezydent miasta planuje zastąpić fajerwerki pokazami laserów.

PyroFest & PyroSilesia

Festiwalem, który zdobył uznanie i rozgłos był także konkurs PyroFest & PyroSilesia w Krakowie.

W pierwszej odsłonie przyciągnął od ok. 15 tysięcy osób, w drugiej zaś liczba ta wzrosła do prawie 30 tysięcy. 

PyroFest & PyroSilesia z pewnością można zaliczyć do szeregu unikatowych na skalę światową spektakli sztucznych ogni mistrzowsko zsynchronizowanych z muzyką. 

Festiwal zadebiutował w 2018 roku od razu zyskując sobie ogromną popularność.

Niestety doczekał się zaledwie 2 edycji, z których ostatnia odbyła się w 2019 r. Zawieszony z powodu wybuchu pandemii Covid19 - podobnie jak Pyromagic - nie został już więcej wznowiony. 

Festiwalu Sztuk Pirotechnicznych „Ełk, Ogień & Woda”

„Ełk, Ogień & Woda” to kolejny popularny festiwal fajerwerków, jedna z ważniejszy tego rodzaju imprez w Polsce. Grand Prix Festiwalu, będące konkursowymi zmaganiem pirotechników to wydarzenie, które przyciągało tłumy widzów.

Dopełnieniem fajerwerków były pokazy kuglarzy, szczudlarzy, tancerzy ognia. Serwowana był też zawsze uczta muzyczna w postaci wyjątkowych koncertów.

Także i ten festiwal nie został już wznowiony pod zakończeniu pandemii.  

 

Festiwal Ognia i Wody w Nysie

Festiwal Ognia i Wody zadebiutował na Opolszczyźnie, nad jeziorem Nyskim w 2010 roku. 

Od samego początku powstania wydarzenia stał się jedna z największych atrakcji pirotechnicznych. Już pierwszego roku przyciągnął ogromne rzesze miłośników pirotechniki. W gazetach pisano wtedy o ogromnych tłumach pojawiających się na plaży. 
Z roku na rok festiwal zdobywał coraz większą popularność, do tego stopnia podczas VII edycji liczba odwiedzających wzrosła do ok 50 tysięcy osób. 

W 2022 roku festiwal zmienił formułę i odszedł od modelu konkursowego. Zamiast tego odbyło się jedno ogromne widowisko pirotechniczne, które trwało 35 minut. 

Na szczęście Festiwalu Ognia i Wody nie spotkał los PyroFest & PyroSilesia oraz Pyromagic. Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią powrócił w wielkim stylu ku radości mieszkańców Nysy oraz wszystkich miłośników pirotechniki. 

XII edycja festiwalu odbędzie się z jeszcze większą pompą i będzie nawiązywała do 800-lecia miasta Nysy. Wydarzenie zaplanowane jest na 26 sierpnia 2023.

pixelpixelpixelpixel