2017-10-06

Historia Fajerwerków Cz.2

HISTORIA FAJERWERKÓW

Część 2. Europa.

Fajerwerki pojawiły się „ na dobre” w Europie w XVII wieku wraz z rosnącym znaczeniem militarnym artylerii. Jednak pierwsze zastosowanie pirotechniki w Europie na polu wojennym i cywilnym wedle źródeł sięga XIV w. Jakkolwiek, mimo, że precyzja i możliwości artylerii na polach walki pozostawiały wiele do życzenia, zauważono w nich duży potencjał. Już nie tylko na polu bitwy ale i na festiwalach zaczęto wykorzystać efekty pirotechniczne.

W 1379 r. przed pałacem Biskupa w Vicenza podczas obchodów tajemnica Zielonych Świąt utworzono z zimnych goni gołębia reprezentującego Ducha Świętego sypiącego iskrami. Widowisko zrobiło ogromne wrażenie. Publiczność zamarła z zachwytu i przerażenia. Wśród błysków i huku dały się słychać słowa chwalące Boga, który oto nagle objawił swoją moc w postaci zstępującego z nieba płonącego gołębia.

historia fajerwerkowPirotechnika świetnie sprawdzała się jako narzędzie do budowanie dramaturgii chrześcijańskich spektakli religijnych. Fajerwerki towarzyszyły zstępującym z niebios aniołom, wyłaniającym się z czeluści piekieł diabłom, imitowały gwiazdy i komety. Pirotechnika była więc narzędziem transformacji transcendencji do wymiaru ziemskiego.

W XVII w. fajerwerki zyskały jeszcze bardziej na znaczeniu. Artylerzyści zaczęli cieszyć się coraz większym szacunkiem, a znaczenie ich rzemiosła wojennego znaczenie wzrosło. Wtedy to pojawiły się pierwsze portrety słynnych kanonierów na dworach królewskich. W tym czasie powstał pierwszy bardzo obszerny podręcznik dot. fajerwerków Pyrotechnia wydany w Anglii.

Co przyczyniło się do wzrostu zmaczania sztuki kanonierskiej? Niewątpliwie było to spowodowane coraz potężniejszymi możliwościami jakie oferowała technologia artyleryjska. W XVII poza wykorzystaniem środków pirotechnicznych na wojnie pojawiły się pierwsze pokazy fajerwerków. Były to widowiska tworzone przez kanonierów na dworach dla swoich władców.

Po roku 1630 „dziwne ognie” jak zwano wówczas pokazy fajerwerków stało się ważnym element królewskich i politycznych celebracji jak również życia teatralnego. Budziły one fascynacje , podziw jak również strach u publiczności. Były też skutecznym sposobem demonstracji potęgi władców. Z czasem weszły one w repertuar szeroko rozumianej sztuki rozrywkowej.
pixelpixelpixelpixelpixel