MONDAY PROMO - RABATY DO -70%

2019-07-09

Japoński festiwal fajerwerków Hanabi

Festiwal fajerwerków "Hanabi" / Japonia

Fajerwerki w Japonii miały pierwotnie na celu odstraszanie złych duchów, podobnie jak w starożytnych Chinach.

Dziś są wiodącą atrakcją japońskiego lata obejmującą setki pokazów wzdłuż całego kraju. Ich kulminacja przypada na lipiec i sierpień.

Festiwale fajerwerków ściągają setki tysięcy widzów- zarówno miejscowych jak i przyjezdnych - pragnących zobaczyć jedne z najpiękniejszych widowisk pirotechnicznych na świecie. W Japonii fajerwerki nie są używane na Nowy Rok; przeznaczone są na specjalne okazje.

Symbolem japońskich pokazów fajerwerków jest Hanabi Shell. Samo słowo „hanabi” oznacza sztuczne ognie, zaś Hanabi Shell to bomba kulista występująca w różnych rozmiarach, które zaczynają się od 3” i 4” a kończą na olbrzymach jak ta, która osiągnęła rekord Guinnessa – potwór o rozmiarze 48 cali, ważący blisko 550 kg.

Japońskie Fajerwerki

Większość pokazów fajerwerków w Japonii ma charakter celebracji, ale są też konkursy, co dodaje jeszcze większej pikanterii. Największe festiwale odbywają się w Omagari oraz Tsuchiura.

Produkcja fajerwerków w Japonii ma inny charakter niż w Chinach. W tych ostatnich, w prowincji Liuyang – stolicy pirotechniki - powstają tysiące kontenerów fajerwerków, podczas gdy w Japonii produkcja wyrobów pirotechnicznych nosi bardziej znamiona sztuki. Zamiast na komercję japońscy rzemieślnicy kładą nacisk na oryginalność i wyjątkowość efektów.

W niektórych przypadkach wyprodukowanie bomby zajmuje nawet całe tygodnie. Tak też i pokazy fajerwerków w Japonii niosą ze sobą głęboki wymiar artystyczny.

Oto przykład takiego arcydzieła w akcji:

pixelpixelpixelpixel