OSTATNI DZIEŃ PROMOCJI! | RABATY DO -70%

2020-03-25

Krótka Historia Fajerwerków

Historyczne fakty o fajerwerkach

Historię powstania fajerwerków oraz ich upowszechnienia się w życiu ludzi poruszaliśmy już wcześniej. Niemniej warto przypomnieć ją w faktograficznym skrócie.

Pierwsza zapisana historyczna wzmianka o wykorzystaniu fajerwerków podczas wydarzenia okolicznościowego sięga 1377 r.

Celebracja z użyciem sztucznych ogni miała miejsce przed pałacem biskupa w Vicenza we Włoszech.

Fajerwerki miały wówczas imitować gołębie symbolizujące Ducha Świętego zstępującego z niebios na ziemię.

Z kolei pierwszy oficjalny w ścisłym tego słowa znaczeniu pokaz sztucznych ogni wykonano podczas ślubu Króla Henryka VII z Elżbietą z Yorku w 1476 r w Anglii.

Królowa Elżbieta była tak zachwycona widokiem, że najlepszemu pirotechnikowi przyznała tytuł „ Ogniomistrza Anglii”.

  • Między rokiem 600 a 900 naszej ery powstają w Chinach pierwsze fajerwerki. Stanowią one połączenie kijków bambusowych zawierających „nowoodkryty” proch, które wytwarzają huk i błysk. Znajdują głównie zastosowanie obrzędowo-religijne. Wierzy się, że odstraszają złe duchy.
  • Około 10 wieku bambusowe kije zostają zastąpione przez papierowe tuby. Mocuje się je często do strzał wystrzeliwanych z łuku – stanowią pierwowzór bomb powietrznych.
  • W 13 wieku za sprawą kupców – czarny proch pojawia się w Europie. Pierwsze prace z pirotechniką prowadzi franciszkanin Roger Bacon. Opisuje je w swoich tekstach.
  • Pojawienie się fajerwerków w Anglii przypisuje się podróżnikowi Marco Polo. W rzeczywistości nie miało to miejsca przed pracami Rogera Bacon’a, natomiast Marco Polo z pewnością przyczynił się do popularyzacji pirotechniki na Starym Kontynencie, zwłaszcza we Włoszech, gdzie zaczęto do mieszanin dodawać kolorów.
  • W 14 wieku fajerwerki stają się źródłem fascynacji. Pirotechnika staje się pasją wielu włoskich rodzin.  W 1486 r. w Anglii, podczas wesela Króla Henryka VII odbywa się pierwszy oficjalny pokaz sztucznych ogni.
  • W roku 1507 Jakub IV Stewart – król Szkocji, organizuje pokaz fajerwerków przy Zamku w Edynburgu.
  • Miłośniczką fajerwerków była Elżbieta I. Wykorzystując tę jej fascynację, starający się o jej rękę Robert Dudley - książę Nothumberland, specjalnie na cześć swojej wybranki serca organizuje ogromny pokaz pirotechniczny.  Elżbieta I zatrudniła nawet w swym dworze ogniomistrza, co było sprawą bezprecedensową.
  • 4 Lipca w Stanach Zjednoczonych zawsze obchodzony był przy użyciu fajerwerków- jednak początkowo miały one kolor jedynie pomarańczowy. Z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej kolorów.
  • W 19 wieku włoscy pirotechnicy wzbogacili receptury pirotechniczne o sole i metale, dzięki czemu fajerwerki nabrały kolorów i coraz ciekawszych efektów. Rozwój ten trwa po dziś dzień, a dzięki kreatywności i innowacjom możemy cieszyć się coraz to nowszymi i bardziej wymyślnymi efektami pirotechnicznymi.
pixelpixelpixelpixel