WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

2019-12-03

Rodzaje fajerwerków

Fajerwerki i ich rodzaje

Fajerwerki dzielą się na różne rodzaje wyrobów. Podstawowe z nich to: 
  • petardy 
  • wyrzutnie
  • rakiety
  • rzymskie ognie
  • świece dymne
  • race
  • stroboskopy
  • wulkany
  • zimne ognie 
  • diabełki
Petardy należą do jednej z najbardziej popularnych grup fajerwerków. Ich podstawowym efektem jest huk.

Są więc petardy wyrobami typowo akustycznymi. Obok huku wiele z nich posiada  jednak efekt dodatkowy jak błysk, płomień czy dym. Większość petard jest odpalana obecnie za pomocą lontu.

Do petard można zaliczyć też emitery dźwięku choć formalnie należą one do innej klasy wyrobów. Te ostatnie sklasyfikowane są do kategorii P1 i charakteryzują się bardzo dużym natężeniem huku. Innym rodzajem petard są np. karabinki czyli powiązane ze sobą w jedną całość taśmy petard, w swoim efekcie przypominające odgłos serii karabinowej. 

Wyrzutnie zwane też bateriami  zajmują szczególne miejsce wśród fajerwerków. To one rozświetlają niebo na imprezach, ślubach, eventach.

Wyrzutnie to najbardziej widowiskowy rodzaj pirotechniki. Ich efekty możemy podziwiać wysoko na niebie w postaci  np. złotych i brokatowych koron, opadając wierzb, kolorowych piwonii, komet i innych pięknych świetlistych kształtów.

Wyrzutnie dzielą się przede wszystkim ze względu na ilość strzałów i kaliber. O cenie decyduje głownie kaliber czyli średnica  rury i wielkość wystrzeliwanego ładunku. Dlatego też wyrzutnia 200 strzałowa o małym kalibrze może kosztować mniej niż 16 strzałowa o kalibrze np. 50mm bo do takich dochodzą najpotężniejsze produkty tej grupy.

Specjalnym rodzajem wyrzutni są wyrzutnie złożone tzw. compoundy(wyrzutnie złożone DSO). Stanowią one integralny zestaw kilku połączonych ze sobą modułów i odpalane są za pomocą 1 lontu. Takie zestawy charakteryzują się bardzo dużą widowiskowością i stanowią atrakcyjną ekonomicznie alternatywę dla profesjonalnych pokazów  sztucznych ogni.

Rakiety – grupa produktów, które wznoszą się pionowo w niebo i w kulminacyjnym momencie eksplodują kolorowymi efektami.

Zależenie od wielkości dolot rakiet może osiągać nawet do  100 metrów. Rakieta składa się z kilku części z których zasadnicze go głowica rakiety oraz kij mający funkcję stabilizującą lot. Rakiety to produkt cieszący się największym powiedzeniem w okresie sylwestrowym. 

Rzymskie ognie – produkt w kształcie podłużnej tuby, z której wystrzeliwują kolorowe efekty.

Rzymskie ognie różnią się przede wszystkim kalibrem oraz ilością strzałów. Podobnie jak rakiety jest to artykuł szczególnie popularny na Sylwestra. 

Świece dymne. Są rodzajem tuby z której emitowany jest dym. Różnią się ze względu na kolor, czas działania i siłę (gęstość). Świece dymne to produkt sprzedający się przez cały rok. Znajduje zastosowanie przede wszystkim na sesjach zdjęciowych.

Bywa wykorzystywany także w grach typu paitntall, asg, do pozoracji pola walki oraz podczas rekonstrukcji historycznych. 

Race
należą do grupy pirotechniki stadionowej lub meczowej.

Podstawowym efektem racy jest płomień. Używa się ich podczas oprawy widowisk, opraw meczowych, marszów i różnego rodzaju celebracji. Szczególnym rodzajem racy jest raca morska, posiadająca stalową  konstrukcję oraz zawleczkowy system odpalania.

Race występują w różnych kolorach; czerwonym, niebieskim, białym, zielonym żółtym, pomarańczowym. 

Stroboskopy.
Podobnie jak race zaliczają się do pirotechniki stadionowej. Działanie stroboskopów charakteryzuje emisja pulsującego światła, migotanie. Znajdują też zastosowanie jako element pokazów sztucznych ogni. 

Wulkany
zwane też fontannami to grupa pirotechniki frontowej. Swoją nazwę biorą od stożkowego kształtu, a także efektu- wznoszącego się snopu iskier. Wulkany różnią się wielkością, a co za tym idzie dolotem efektu.

Największe z nich potrafią sypać iskrami na 8 m. Dzielą się także ze względu na kolor i typ efektu np. crakling, gdzie efektowi wizualnemu towarzyszy akustyczny- „trzaskający”.

Odmiennym produktem są
fontanny tortowe, które zgodnie z nazwą służą do ozdoby wyrobów cukierniczych i nadają się do użycia wewnątrz pomieszczeń. 

Zimne ognie.
Zimne ognie znane są chyba każdemu. Jako jeden z niewielu produktów przeznaczone są do trzymania w dłoni.

Charakteryzuje je specyficzny efekt iskrzenia.

Różnią się długością i czasem palenia, a także rodzajem efektu - występują np. zimne ognie - kolorowe neony oraz zimne ognie w kształcie cyfr oraz symboli np. serca.

Zimne ognie to kolejny produkt, który cieszy się popularnością przez cały rok. Szczególnie modne są zimne ognie na weselach; od kilku lat to wręcz
must have na imprezach ślubnych. Popularność ta wynika zarówno z ceny, bezpieczeństwa jak również walorów estetycznych świetnie odzwierciedlanych w fotografii. 

Diabełki.
Zwane inaczej pchełkami, cebulkami lub snapersami. To artykuł najczęściej będący atrakcją dla najmłodszych. Jest to rodzaj malutkich petard, które rzucone o twardą powierzchnię lub nadepnięte generują specyficzny „trzask”. 

Diabełki sprzedają się cały rok, będąc nieodłącznym elementem towarzyszącym odpustom i jarmarkom. 

Poza wymienionymi podstawowymi kategoriami fajerwerków istnieją także inne produkty jak single shoty czyli tuby zawierające jednostrzałowy ładunek, szereg produktów należących do pirotechniki drobnej jak bączki, motylki, katiusze, sznury hukowe i inne.
pixelpixelpixelpixel