2017-09-30
Z czego zrobione są zimne ognie
Z czego zrobione są zimne ognie
Zimne ognie to nieodłączny element imprez urodzinowych i weselnych. Odkryto je wieki temu i od tej pory cieszą się niezmiennie popularnością.Są to jedne z niewielu fajerwerków wykonanych tak, że można trzymać je bezpiecznie w dłoni. Zimne ognie palą się zwykle ok. 45 sek ale czas efektu zależy od ich długości. Te najdłuższe - 90cm - iskrzą się nawet do kilku minut.
Budowa zimnych ogni jest względnie prosta. Bierze się druty, zwija maszynowo w zwoje i utwardza. Mieszanka pirotechniczna składa się z kwasu borowego i azotanu baru. Bar jest samoutleniaczem i odpowiada za proces palenia, natomiast kwas borowy jest neutralizatorem.
Do związania obu substancji dodaje się wody oraz żelaza, dzięki któremu zimne ognie wytwarzają srebrny i złoty efekt. Na samym końcu dodaje się aluminium. Pozostaje pozostawić już tylko nasze zimne ognie i dać im czas na wyschnięcie, co zajmuje ok. tygodnia.
Zimne ognie można kupić w różnych rozmiarach; 16 cm, 28cm, 40cm, 70cm a nawet 90cm. Jak wcześniej pisaliśmy od ich długości zależy czas palenia. Pełną ofertę znaleźć można w naszym sklepie internetowym z fajerwerkami.
Zwykle zimne ognie mają srebrzysty kolor, choć zdarzają się złote a nawet barwne.
Zimne ognie to jedne z najbardziej bezpiecznych fajerwerków. Jako jedne z niewielu można używać ich w pomieszczeniach zamkniętych.
Stanową doskonały dodatek i oprawę do każdej imprezy. Kochają je zarówno dzieci jak i dorośli.
Zimne ognie dodają splendoru i blasku, a dodatkowo świetnie prezentują się na fotografiach i filmach. Stąd też ich ogromna popularność na ceremoniach ślubnych, np. kiedy goście trzymają zapalone zimne ognie podczas krojenia przez Młoda Parę tortu lub w czasie kulminacyjnego pokazu fajerwerków.