MONDAY PROMO - RABATY DO -70%

2023-04-18

Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków na Malcie

Co? Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków na Malcie

Kiedy? 24 kwietnia 2023 - 30 kwietnia 2023 

Gdzie? Wyspa Malta

Na fajerwerkowej mapie świata zbliża się kolejne wielkie wydarzenie. Jest to Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków na Malcie, jedna z najstarszych i najbardziej popularnych imprez pirotechnicznych. Co roku ściąga najbardziej utalentowanych artystów pirotechniki oraz tłumy turystów i miłośników fajerwerków.

W tym roku to już 22 edycja tego niezwykłego wydarzenia.

Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków na Malcie

Festiwal każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata, którzy przybywają często z bardzo oddalonych zakątków globu, by móc podziwiać wyjątkowe spektakle sztucznych ogni. 

Podczas festiwalu występują najbardziej utalentowane firmy pirotechniczne z wielu krajów.

Pokazy stanowią pyromusicale, gdzie muzyka, rytm, tempo ściśle łączy się z muzyką. Dzięki takiej synchronizacji inscenizacje pirotechniczne nabierają nowego wymiaru i wartości artystycznej. Są piękniejsze i bardziej niezapomniane.

Historia Festiwalu na Malcie

Festiwal Fajerwerków na Malcie na bardzo długą historię sięgającą wiele wieków wstecz.

Rzemiosło pirotechniczne miało swoje początki już w XVII wieku i nawiązywało do tradycji Zakonu Kawalerów Maltańskich. Zgromadzenie - w swoim charakterze - arystokratyczne i militarne celebrować ważne uroczystości z użyciem fajerwerków.

Takie pokazy miały miejsce np. podczas wyboru nowego Mistrza Zakonu, Papieża czy narodzin księcia. 

Prawdopodobnie inspiracją do tworzenia sztucznych ogni były wystrzały z armat i muszkietów.

Rozpowszechniony zwyczaj The feu de joie czyli salwy honorowe na powitanie dostojnika rozwinął się z czasem w tradycje zwaną musketterija, na którą składają się setki wybuchów petard wystrzeliwanych w szybkim tempie. 

Do tradycji pirotechnicznej Malty należą też koła św. Katarzyny. Jest to zmechanizowany i obracający się zestaw kół, z których wystrzeliwują sztuczne ognie. 

Zasadniczo fajerwerki na wyspie Malta są obecne cały rok. Nieustannie trwa ich produkcja, a pokazy pirotechniczne można zobaczyć przy bardzo wielu okazach. 

Na wyspie istnieje około 35 fabryk fajerwerków, a we wsiach i w miastach pokazy sztucznych ogni są częścią tradycyjnych obchodów patronów.

W obecnym, nowoczesnym kształcie Festiwal Fajerwerków na Malcie istnieje od 2003 i jest jednym z najstarszych tego typu wydarzeń na świecie.

Program Festiwalu Fajerwerków na Malcie 2023

Tego roku na Malcie wystąpią drużyny z Serbii, Włoch, Rumuni i Polski. Tak! Na festiwalu na Malcie będziemy mieli naszego reprezentanta.

Barwy biało-czerwono będzie reprezentować firma Nakaja Art z Krakowa!

Poniżej harmonogramu festiwalu:

24.04.2023 Wielki Port (Grand Harbour), Valetta

  • PYRO-TEAM, SERBIA 
  • PYROITALY, WŁOCHY

28.04.2023 Wielki Port (Grand Harbour), Valetta

  • PYRO-TECHNIC TRANSYLVANIA SRL, RUMUNIA
  • NAKAJA ART, POLSKA

30.04.2023 Wielki Port (Grand Harbour), Valetta

  • WIELKI FINAŁ

Festiwalowi Fajerwerków będzie towarzyszyło wiele imprez dodatkowych. Wśród nich prestiżowe targi pirotechniki.

Wystawy odbędą się 25.04, 26.04 oraz 27.04. 22.04.2023 zaczną się już natomiast słynne pokazy kół św. Katarzyny - zmechanizowanych pojazdów na bazie obracającego się zestawu kół, z których wystrzeliwują sztuczne ognie. Na imprezie wystąpi 10 zawodników z kołami św. Katarzyny, każdy z nich przedstawia najlepsze pokazy.

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków na Malcie odbywa się pod hasłem “Symfonie poprzez Wieki” 

Nakaja Art nie zwalania tempa! 

Jesteśmy dumni, że na Międzynarodowym Festiwalu Fajerwerków na Malcie wystąpi ekipa z Polski, nasi przyjaciele z firmy Nakaja Art.

O Nakaja Art pisaliśmy niedawno, przy okazji ich uczestnictwa na Festiwalu Fajerwerków w TULTEPEC w Meksyku tutaj

Nakaja działa na rynku pirotechniki od 20 lat. Poza sprzedażą fajerwerków znana jest w niezwykłych spektakli sztucznych ogni. W swoim dorobku ma takie przedsięwzięcia jak Wianki Krakowskie, Wielka Parada Smoków Teatru Groteska, pokaz wieńczący obchody 800 – lecia Opola czy otwarcie najwyższego biurowca w kraju „Warsaw Spire”.

Może pochwalić się zdobyciem I-go miejsca na festiwalu pirotechnicznym „Ogień i Woda” w Ełku.

Jest także laureatem niemieckiego festiwalu Feuerwerkersinfonieu w Potsdamie.

Jak widać nasi uzdolnieni artyści nie zwalniają tempa. Dopiero co wrócili z Festiwalu z Meksyku, a już są gotowi podbijać Maltę.

Życzymy powodzenia i wspaniałego pokazu fajerwerków, który zachwyci jury i podbije serca publiczności. Trzymamy kciuki! 

pixelpixelpixelpixel