WYPRZEDAŻ - RABATY DO -70%

Narodowy Festiwal Fajerwerków w TULTEPEC w Meksyku

2023-03-14
Narodowy Festiwal Fajerwerków w TULTEPEC w Meksyku

Co? Narodowy Festiwal Fajerwerków w TULTEPEC w Meksyku

Gdzie? TULTEPEC w Meksyku

Kiedy? 8 marca 2023

Każdego roku 8 marca odbywa się Narodowy Festiwal Fajerwerków w TULTEPEC w Meksyku. To coroczne wydarzenie promuje lokalną tradycję pirotechniczną. To najważniejsza taka impreza w kraju, która ściąga turystów z całego świata.

Festiwal poświęcony jest patronowi fajerwerków św. Janowi (Juan de Dios)Impreza nieprzypadkowo odbywa się w Tultepec, gdyż to właśnie tam produkowana jest większość fajerwerków w Meksyku. Można śmiało powiedzieć, że jest to stolica pirotechniki w tym kraju. W tym roku rusza 34 edycja Festiwalu. 

Powrót Festiwalu Fajerwerków w TULTEPEC

W 1988 r. potężny pożar w Meksyku skłonił władze do zakazania produkcji i sprzedaży pirotechniki. Był to dotkliwy cios na lokalnej gospodarki.

W 1989 zdecydowano przywrócić Festiwal Fajerwerków aby zrekompensować straty ( festiwal przynosi każdorazowo od 5 do 10 milionów pesos) i na powrót zachęcić turystów do odwiedzania miasta. Od tego czasu impreza urosła w siłę i zyskała status wydarzenia narodowego.

Narodowy Festiwal Fajerwerków Tultepec trwa siedem dni i gromadzi ok. 100000 gości z Meksyku i innych części globu.

Fajerwerki w Trzech odsłonach 

Festiwal podzielony jest na 3 główne wydarzenia, którym towarzyszą pokazy taneczne, koncerty, puszczanie lampionów oraz degustacje lokalnych potraw.

Odsłona pierwsza

Pierwsze wydarzenie to konkurs, który nosi nazwę “castillos” ( zamki). Do inscenizacji używa się takich elementów jak drewniane stelaże, trzcina i papier stanowiące bazę dla fajerwerków. Fajerwerki odpalane są tak, by tworzyć obrazy. Konstrukcje mają od 25 do 30 metrów. Przygotowanie ich zajmuje zwykle ok. tygodnia. Po odpaleniu efekty utrzymuje się aż do 30 minut. Jednym z najbardziej widowiskowych punktów tego eventu jest pokaz "castillos" - wieża z fajerwerków, która jest zapalana na szczycie, a następnie "rozpada się" w spektakularny sposób.

Odsłona druga

Drugie wydarzenie, najstarsze i najważniejsze nazywa się “pamplonada”. Termin pochodzi o biegu byków w Pampelunie w Hiszpanii. Przywołane byki również zbudowane są z drewna, tektury i drutów pomalowanych na różne kolory.

Figury mają wielkość od 20 cm. aż do 3 m. 8 marca “Byki” zaczynają paradować po ulicach miasta. 

Odsłona trzecia

Trzecie finałowe wydarzenie to konkurs fajerwerków zsynchronizowany z muzyką. Na niebie można wtedy podziwiać piękne pokazy sztucznych ogni w wykonaniu najlepszych ekip pirotechnicznych w całego świata. 

W tym roku w festiwalu wzięła udział ekipa z Polski, nasi przyjaciele- firma Nakaja Art.

Nakaja działa na rynku pirotechniki od 20 lat. Poza sprzedażą fajerwerków znana jest w niezwykłych spektakli sztucznych ogni. W swoim dorobku ma takie przedsięwzięcia jak Wianki Krakowskie, Wielka Parada Smoków Teatru Groteska, pokaz wieńczący obchody 800 – lecia Opola czy otwarcie najwyższego biurowca w kraju „Warsaw Spire”. 

Może pochwalić się zdobyciem I-go miejsca na festiwalu pirotechnicznym „Ogień i Woda” w Ełku. Jest także laureatem niemieckiego festiwalu Feuerwerkersinfonieu w Potsdamie.

Poniżej filmy Pamplonady nagrane przez pirotechników z Nakaja Art. Dzięki nim możemy choć trochę poczuć tę niesamowitą atmosferę festiwalu. Jak widać fajerwerki strzaleją bardzo blisko ludzi. Bez abstrakcyjnych norm, bez restrykcyjnych przepisów. Jak relacjonują chłopaki z Nakaji - "strefa bezpieczeństwa podczas festiwalu w Tultepec to Twoja strefa komfortu". Cóż...Prawdziwy Meksyk! 

Na koniec film z jednego z finałowych pokazów fajerwerków z Tultepec.

Tultepec. Meksykańska Stolica Fajerwerków. 

Fajerwerki na festiwal produkowane są przez firmy rodzinne. Szacuje się, że około 4000 rodzin z różnych części Meksyku bezpośrednio lub pośrednio ma swój wkład w przygotowanie zaplecza pirotechnicznego. 

Większość pirotechniki wytwarza jest w rodzinnych magazynach i warsztatach zarejestrowanych przez władze. Sztuka wytwarzania fajerwerków przechodzi z pokolenia na pokolenie. Połowa populacji miasta zajmuje się jakąś formą rzemiosła, zaś około 2000 z nich bezpośrednio zaangażowanych jest w produkcję pirotechniki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixelpixelpixelpixelpixel