PRZYJMÓWANIE ZAMÓWIEŃ WSTRZYMANE! – TRWA INWENTARYZACJA MAGAZYNU

WRACAMY 23.06.2024

Bezpieczeństwo przy odpalaniu rakiet

2017-09-25
Bezpieczeństwo przy odpalaniu rakiet

Rakiety pirotechniczne

Ten wpis na blogu poświęcimy nieco uwagi innej grupie fajerwerków, mianowicie rakietom.  Rakiety pirotechniczne  to również popularna grupa produktów, mająca wielu zwolenników. Szczególnym powodzeniem cieszą się one w noc sylwestrową.  Rakiety różnią się istotnie w swym działaniu od baterii. W odróżnianiu od tych ostatnich, gdzie efekty rozkładają się na znacznej przestrzeni, rakiety wznoszą się pionowa w górę i eksplodują punktowo.

Konstrukcja rakiety jest dość specyficzna i obejmuje trzy zasadnicze elementy: korpus, silnik i kijek.  

  • Korpus to element, gdzie znajduje się materiał pirotechniczny odpowiedzialny za efekt. Należy zawsze upewnić się czy korpus nie jest uszkodzony.  
  • Silnik to miejsce, gdzie znajduje się materiał pirotechniczny wznoszący rakietę.  
  • Kijek – odpowiada za stabilizacje lotu. Bez niego rakieta nie wzbiłaby się pionowo do góry: jej lot byłby chaotyczny i przypadkowy.
Także uszkodzony, nadłamany kijek zakłóci lot rakiety, co może być bardzo niebezpieczne, dlatego przed odpalaniem rakiety powinniśmy sprawdzić czy wszystko z nim w porządku.  

Rakiety różnią się od siebie wielkością korpusu, silnika i kijka.

fajerwerki rakietyWiększy korpus oznacza większą ilość materiału pirotechnicznego, a więc mocniejszy i bogatszy efekt rakiety. Analogicznie ma się rzecz z silnikiem; im większy, tym większa ilość materiału odpowiedzialna za lot wznoszący, w wyniku czego rakieta wzbije się wyżej. Przy dużym korpusie i silniku oczywiście również kijek musi być odpowiednio masywny i długi, aby zapewnić stabilizację lotu. Charakterystyczną cechą rakiet jest wysoki lot wznoszący, sięgający nawet 100m.  

Jak odpalić rakietę pirotechniczną

Ze względu na specyficzną budowę rakiety sposób jej obsługi rożni się nieco od metody postępowania z bateriami. Obowiązują jednak te same zasady bezpieczeństwa. Po pierwsze, jak w przypadku każdego innego produktu pirotechnicznego należy zapoznać się z instrukcją obsługi, gdzie podana jest klasa artykułu i związane z nią obostrzenia.

Choć wydaje się to oczywiste warto jeszcze raz podkreślić, że rakiet używamy tylko na wolnym powietrzu. Analogicznie do baterii , sprawdzamy czy nad rakietą nie znajdują się żadne przeszkody ( linie elektryczne, dachy budynków, korony drzew) , dopiero wówczas możemy przejść do instalacji rakiety. Do wystrzelenia tego rodzaju fajerwerków potrzebny jest stojak, dzięki pomocy którego zapewnimy właściwe pionowe położenie startowe.


Ważne! Nigdy nie wbijamy rakiety w ziemię, śnieg itp. ani w żaden inny sposób nie mocujemy jej trwale do podłoża. Rakieta musi swobodnie wzbić się w powietrze.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixelpixelpixelpixel