OSTATNIE DNI WYPRZEDAŻY! | RABATY DO -70%

Bomby Widowiskowe - Display Shells

2017-03-10
Bomby Widowiskowe - Display Shells

Bomby Widowiskowe

Podziwiając pokazy sztucznych ogni można zauważyć, że pewne fajerwerki wybijają się pod względem wysokości efektu i mocy detonacji na tle pozostałych. Wśród pięknych palm, wierzb, błyskania, kolorowych gwiazd, piwonii i innych kształtów rozbrzmiewa wówczas potężny huk, a eksplozja barw pojawia się na niebie wyżej niż zwykle.

Te wysokie podniebne efekty to bomby, z angielskiego zwane display shells lub aerial shells.

Bomby, w odróżnieniu od wyrzutni i pozostałej pirotechniki, zaliczają się bez wyjątku do kategorii 4 w klasyfikacji materiałów wybuchowych widowiskowych ( oraz klasy 1.3G w klasyfikacji ADR) i na ich nabywanie oraz używanie wymagane jest specjalne pozwolenie.

Od tradycyjnych wyrzutni, w tym również profesjonalnych, różni je m. in. to że nie stanowią samodzielnego materiału gotowego do użycia, a do ich wykorzystania potrzebujemy dodatkowej infrastruktury. Aby bomba mogła się wznieść w powietrze wymaga umieszczenia w specjalnej tubie lub tzw. dziale ( mortars, tubes) Tuba taka pełni, funkcję moździerza, z którego ładunek wybuchowy miotany jest w górę. Owe tuby, aby wytrzymać ogromne ciśnienie wytwarzane podczas detonacji muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, inaczej uległyby zniszczeniu zanim bomba wystrzeliłaby w powietrze. Do ich budowy używa się najczęściej włókna szklanego, toteż na tuby mówi się także „fiberglasy” ( od. angielskiego fiberglass) Aby tuby były stabilne i nie obaliły się podczas wystrzału umieszcza się je w specjalnych skrzyniach, a te z kolei wiąże się po kilka pasem mocującym.

Bomba widowiskowa składa się z 4 części: kontenera, a więc pojemnika z odpowiednio wzmocnionego papieru bądź tektury uformowanych w kształt kuli lub cylindra; kompozycji efektu stanowiącej mieszaninę pirotechniczną odpowiadającą za efekt eksplozji, ładunku wybuchowego, który zawiera w sobie proch, w tym czarny proch oraz lontu, który opóźnia detonację.

Bomby dzielą się ze względu na kaliber jak również efekty , ilość strzałów oraz rodzaj ( kształt)

Kaliber

Spotkać się możemy z szeroką gamą kalibrów bomb widowiskowych. Najbardziej popularne kalibry zaczynają się o 2,5” (65mm) poprzez 3” (75mm), 4” ( 100mm), 5” ( 125mm) do 6” ( 150mm), okazjonalnie: 8” (200mm)i 10” ( 250mm) W innych krajach, zwłaszcza w Japonii i Chinach, będących światowa stolicą fajerwerków nierzadko zobaczyć można bomby o znacznie większej średnicy sięgającej do 300mm i 400mm, a nawet olbrzymich bomb 400mm i 600mm. Ale to jeszcze nie wszystko. Największa bomba, używana na specjalne festiwale osiąga monstrualną średnicę 1200mm i waży ok. pól tony.

Efekty

Efekty bomb są bardzo różnorodne; brokaty, piwonie, palmy, wierzby, pierścienie, chryzantemy, żeby wymienić tylko kilka. Osobną kategorią są bomby hukowe tzw. titanium salute. Te ostatnie, poza potężną detonacją mogą też dodatkowo łączyć inny efekt np. ciągnąć za sobą tygrysi ogon, kometę itp.

Poza typowymi bombami jednostrzałowymi występują też bomby dwustrzałowe tzw. double shells.

Bomby różnią się też ze względu na kształt. Wyodrębnić tutaj możemy przede wszystkim bomby kuliste i cylindryczne. Bomby kuliste są najbardziej popularne, jednak cylindryczne zawierają więcej czarnego prochu, i co za tym idzie, ich efekt utrzymuje się dłużej na niebie.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixelpixelpixelpixel