OSTATNI DZIEŃ PROMOCJI! | RABATY DO -70%

Chiński Nowy Rok 2015

2017-09-25
Chiński Nowy Rok 201519 lutego rozpoczął się chiński Nowy Rok. 2015 jest w chińskim kalendarzu rokiem Kozy. Towarzyszy mu element drewna, a szczęśliwym kolorem jest zielony. Koza albo inaczej Owca (羊) jest ósmym znakiem Chińskiego Zodiaku. Reprezentuję ona energie YIN , która jest symbolem harmonii, spokoju i wyciszenia.

W chińskim kalendarzu księżycowym każdy rok ma przypisany chiński znak z zodiaku: szczur, wół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza(owca), małpa, kogut, pies i świnia. Każde zwierzę reprezentuje rok w 12-letnim cyklu kalendarza.
Chiński Nowy Rok jest ruchomą datą, przypadającą na styczeń lub luty. Obecnie zakończył się rok konia (od 31 stycznia 2014), następne po nim będą obchodzone jako lata: owcy (kozy), małpy, koguta, psa, świni, szczura, bawołu, tygrysa, królika i smoka. Według podań kalendarz chiński wynalazł i ustanowił Huang Di w 2637 p.n.e.
Nowy Rok jest najważniejszym świętem w Chinach. W tych dniach obywa się festiwal, któremu towarzyszą ( a jakże!) pokazy pirotechniczne. Na ulicach Chin a także w wielu innych częściach świata z duża populacją Chińczyków takich jak Malezja i Tajwan, odbywają się wielkie uroczystości i spektakle. Ludzie celebrują nowy rok z głowami lwa i smoka, tancerze wykonują różne choreografie i odgrywają scenki. Oczywiście całości dopełniają pokazy fajerwerków najczęściej z kilku miejsc w mieście jednocześnie tworząc jedną spójną całość.  

Podczas festiwalu na ulicach można spróbować wielu tradycyjnych potraw Chińskich, niektóre z nich spożywane są ze względu na ich symboliczne znaczenie, nazwę lub wygląd. Uważa się ze spożywanie posiłków rybnych jest koniecznościach dla szczęśliwego nowego roku ze względu na wymowę: (Ryba / 鱼Yu / Yoo /) brzmi jak słowo dobrobyt (余Yu). Inną tradycyjną potrawą są chińskie pierożki. Ponieważ ich kształt przypomina starożytne chińskie pieniądze. Chińczycy wierzą że jedzenia pierogów podczas festiwalu przyniesie im szczęscie, zdrowie i więcej pieniędzy w nadchodzącym roku. Pozostałe potrawy to sajgonki oraz słodkie lub słone ryżowe kulki zwane Yuanxiao.

Fajerwerki mają szczególne mityczne i symboliczne znaczenie w kalendarzu chińskim. Legenda głosi, że chiński Nowy Rok rozpoczął się straszną bitwą z potworem Nian, bestią o ciele byka i głowie lwa. Nian, miał swój słaby punkt; bał się koloru czerwonego, ognia i huku. Dlatego, też Chińczycy odpalali sztuczne ognie, aby przepłoszyć potwora. Wierzono, że pierwsza osoba, która wystrzeli fajerwerki będzie obdarzona przez los powodzeniem i szczęściem.

W Nowy Rok zgodnie z tradycją szczególne miejsce wśród sztucznych ogni mają właśnie efekty czerwone. Czerwona eksplozja to przykład wyrzutni, która odzwierciedla ducha festiwalu. Ważnym elementem noworocznych widowisk są efekty takie jak crackling oraz titanium. Jak wiadomo potwór Nian boi się huku.


Z tego samego powodu dużym powodzeniem cieszą się podczas chińskiego festiwalu petardy hukowe. Im głośniejsze tym lepsze.Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixelpixelpixelpixel