OSTATNIE DNI WYPRZEDAŻY! | RABATY DO -70%

Data ważności fajerwerków

2017-09-26
Data ważności fajerwerków

Czy fajerwerki mają datę ważności?

Od czasu do czasu klienci pytają o to czy dany produkt pirotechniczny ma jakąś datę ważności.
Odpowiedz brzmi: NIE. Fajerwerki nie mają daty ważności.

W przeciwieństwie do innych produktów jak np. sprzedawane przez nas gazy obronne, materiały pirotechniczne nie mogą się „przeterminować”. Dlatego jeśli nie zużyjemy wszystkich zakupionych na Sylwestra petard, zimnych ogni, wyrzutni czy rakiet nie musimy się martwić - mogą spokojnie leżeć do następnego roku, pod warunkiem przechowywania ich w odpowiednich warunkach.

Czy to znaczy, że mamy gwarancję że kupione kilka lat temu fajerwerki wypalą? Otóż nie. Nie ma pewności, że takie fajerwerki właściwie zadziałają albo w ogóle wystrzelą. Skoro fajerwerki nie mają daty ważności, to dlaczego mogą nie wypalić? Chodzi o sposób przechowywania.

Jak przechowywać fajerwerki?

sklep pirotechnikaNieodpowiednie warunki przechowywania mogą wpłynąć na masę pirotechniczną znajdującą się wewnątrz fajerwerków i doprowadzić do uszkodzenia jej właściwości. Dlatego przechowywanie w odpowiednich warunkach jest tutaj kluczowe.

Najbardziej szkodliwym czynnikiem dla fajerwerków jest wilgoć.
Jeśli znajdujący się wewnątrz fajerwerków proch ulegnie zawilgoceniu straci swoje właściwości wybuchowe. W efekcie może spotkać nas rozczarowanie, kiedy taki produkt po prostu nie wypali lub wypali w sposób nieprawidłowy i przez to niebezpieczny.

Tak więc, mimo że fajerwerki nie mają daty ważności powinniśmy zachować ostrożność sięgając po starsze fajerwerki. Jeśli nie mamy pewności w jakich warunkach były przechowywane lepiej całkowicie zrezygnować z próby ich odpalania. Pamiętajmy aby przechowywać fajerwerki w odpowiednich warunkach.

Szczególnie ważne, aby wybrane do tego celu miejsce było suche i pozbawione wilgoci.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixelpixelpixelpixel