WYPRZEDAŻ - RABATY DO -70%

Fajerwerki - Czy wiesz że...?

2017-10-11
Fajerwerki - Czy wiesz że...?  Czy wiesz że...?  
Fajerwerki to nie tylko związki chemiczne, które wchodząc ze sobą w reakcję dają nam efekty świetlne, które mamy okazje widzieć na niebie. To całość procesów i różnych dziedzin nauk, które jeśli są dobrze ze sobą połączone, pozwalają na stworzenie pokazów pirotechnicznych ocierających się o doskonałość.  

Fajerwerki to nie tylko proch, tuby i efekty… Zwykły widz, nieangażujący się w głębszy sens i epistemologiczne podejście do fajerwerków, widzi jedynie materiały wybuchowe powkładane w tuby, uruchomione za pomocą zapalników powodujących reakcje chemiczne w zależności od zastosowanych chemikaliów. Paręset lat temu sztuczne ognie służyły do odstraszania złych duchów.

Konsekwencją tej metody w późniejszym okresie było wykorzystanie fajerwerków jako broń. W dzisiejszych czasach doszliśmy do etapu, w którym inżynierowie głowią się jak stworzyć bardziej bezpieczne i „ekologiczne” materiały pirotechniczne. Przykładowo, zaczęto zastępować związek nadchloranu potasu na alternatywę jakim są związki oparte na azotanie. Tego typu podejście, ma za zadanie zachować na dobrym poziomie interakcję kolorów z efektami, odstawiając w niepamięć problem toksyczności.  

Fajerwerki łączą różne dziedziny naukowe

Planowanie pokazów fajerwerków to pracochłonny proces.

W zależności od wielkości pokazu, efektów i innych składowych, czas potrzebny na przygotowanie pokazu fajerwerków  może trwać wiele dni. Dodatkowo trzeba zadbać o zabezpieczenie pokazu. Pirotechnicy muszą ustalić między innymi odpowiednią odległość między poszczególnymi elementami. Widowiskowy, bezpieczny – po prostu dobry pokaz musi łączyć podstawy zarządzania ryzkiem, organizacji pracy, znajomości chemii, fizyki, inżynierii lotniczej a także psychologii. Gdy dorzucimy do tego kreatywność to tworzy nam się mieszanka wybuchowa – nie tylko ta chemiczna – spełniająca oczekiwania widzów.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixelpixelpixelpixelpixel