Fallas. Festiwal fajerwerków w Walencji 2023

2023-02-22
Fallas. Festiwal fajerwerków w Walencji 2023

Fallas. Festiwal fajerwerków w Walencji 2023

Fallas to coroczny festiwal, który odbywa się w Walencji w Hiszpanii między pierwszym, a 19-stym marca.

Jest to jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tym regionie, nieodłącznie połączone z fajerwerkami i pokazami sztucznych ogni.

Kulminacją festiwalu jest "Nit del Foc" (Noc Ognia), kiedy to organizowany jest największych, spektakularny pokaz fajerwerków zsynchronizowany z muzyką, co jeszcze bardziej potęguje niesamowite wrażenia.

Większość wydarzeń organizowana jest na Plaza del Ayuntamiento, centralnym placu w Walencji, który jest otoczony przez wiele historycznych budynków i jest jednym z najważniejszych punktów orientacyjnych w mieście. Festiwal każdego roku ściąga do Walencji miliony turystów. 

Sam Festiwal Fallas to wydarzenie, które zostało uznane przez UNESCO za niematerialne dziedzictwo kulturowe.

Już tam byliśmy i jedziemy ponownie! 

Byliśmy tam w 2018 r. i wybieramy się ponownie marcu!  Dodatkowo otrzymaliśmy już zaproszenie na przewidzianą w Walencji prezentację od firmy Europla, znanego producenta fajerwerków i wykonawcę wspaniałych pokazów sztucznych ogni!

Prezentacja odbędzie się 16 marca o godz. 18:00. Nie możemy się doczekać żeby zobaczyć najwyższej klasy hiszpańskie fajerwerki takie jak fontanny, miny, rzymskie ognie, wyrzutnie i bomby!

Poniżej, krótki film z prezentacji formy Europla, która odbyła się w 2019 roku. Podczas prezentacji mogliśmy podziwiać profesjonalną pirotechnikę m.in: bomby cylindryczne i kuliste, rzymskie ognie, single shoty oraz single liny. Nie zabrakło również amatorskich fajerwerków w tym wyrzutni o różnym kalibrze.

W powietrzu czuć już zapach prochu

Choć najważniejsza część festiwalu zaczyna się 16 marca to od końca lutego widać już na ulicach ogólne poruszenie. Lokalne sklepy przygotowują się na wielkie otwarcie. Na skwerach pojawiają się pierwsze nintos, specjalnie stworzone na tę okazję figurki, które zostaną - jak co rok  spalone podczas święta. Instalowana jest infrastruktura, zabezpieczenia, rusztowania. 

Poniżej zdjęcie jednego z lokalnych sklepików, który odwiedziliśmy podczas naszego poprzedniego pobytu. Jak widać petardy już kupione! Fot. Bartek Ambrożkiewicz

Historia Festiwalu 

Historia festiwalu Fallas sięga XVIII wieku, kiedy to ludzie z Walencji zaczęli organizować imprezy związane z wiosennym przesileniem.

Początkowo zwyczaje te były związane z pożegnaniem zimy i witaniem wiosny, a mieszkańcy miasta organizowali pikniki i palili w ogrodach i na ulicach małe figurki, dziś zwane nintos. Fajerwerki jako element festiwalu w Walencji pojawiły się nieco później, bo w XIX wieku. Choć pierwsze petardy odpalane były już 100 lat wcześniej podczas karnawału, pirotechnika w obecnej formie zagościła na stałe jako nieodzowny element Fallas w drugiej połowie XIX wieku. W 1874 roku zorganizowano pierwszy festiwal fajerwerków, który stał się stałym elementem uroczystości. Z czasem coraz więcej grup pirotechników dołączało do spektaklu. 

W czasie rządów dyktatora Franco (1939-1975) fajerwerki podczas Fallas były zakazane, a ich użycie karano. Po jego śmierci, festiwal powrócił w pełnej krasie, a fajerwerki stały się jeszcze bardziej popularne.

Kiedy odbywa się Fallas 2023? 

Rozpoczęcie festiwalu : 01.03.2023

Zakończenie: 19.03.2023O

Oficjalnym rozpoczęciem Fallas jest Cridà. Wedy to la Fallera Mayor de Valencia, wybrana wśród młodych mieszkanek Walencji Królowa Festy ogłasza otwarcie festiwalu. Niebo nad ratuszem na Plaza del Ayuntamiento rozświetlają wtedy piękne fajerwerki - znak, że festiwal właśnie się rozpoczął. 

Już od pierwszego dnia tj. 01.03 do 19.03 o godzinie 14.00 na Plaza del Ayuntamiento ( plac przy ratuszu w Walencji) rozpoczyna się mascletà wydarzenia pirotechniczne charakteryzujące się seriami głośnych rytmicznych eksplozji z przewagą efektów dźwiękowych.

Słowo mascletà wywodzi się od masclets, głośnych petard. To właśnie petardy są głównym efektem wydarzenia. Założeniem jest stymulacja ciała przez efekty dźwiękowe, swoiste wprowadzenie trans, coś jak bicie w bębny. Element wizualny jest ograniczony aczkolwiek też można zobaczyć płomienie i wszechobecny dym. 

Właściwy festiwal rozpoczyna się od. 15.03 i kończy 19.03. Niemniej już od początku, poza mascletà organizowane są różne wydarzenia kulturowe.

Atrakcje pirotechniczne na festiwalu Fallas. Jakie fajerwerki zobaczymy?

Mascletà

Słowo Mascletà pochodzi z języka katalońskiego i oznacza "mały wybuch", lub “petardę”. Odnosi się do pokazów fajerwerków popularnych w Walencji podczas festiwalu Fallas. Składa się z serii wybuchów petard, charakteryzuje się seriami głośnych rytmicznych eksplozji z przewagą efektów dźwiękowych przy dodatkach wizualnych jak płomienie i iskry czy dym. Wybuchy tworzą rytmiczne sekwencje, oddziałując na ciało, wprowadzając widzów w swoisty trans podobnie jak uderzenia bębna w tańcach rytualnych. 

Na ulice wychodzą tysiące spragnionych by wziąć udział w wydarzeniu.

Nit del Foc

Nit del Foc to tradycyjny pokaz fajerwerków, który odbywa się podczas festiwalu Fallas w Walencji. "Nit del Foc" oznacza "noc ognia" i jest to jedno z najważniejszych wydarzeń festiwalowych, gromadzące tysiące widzów. Pokaz Nit del Foc odbywa się w nocy 18 marca, w przeddzień Święta św. Józefa, patrona Walencji. Jest to jedno z najbardziej widowiskowych wydarzeń pirotechnicznych i ważna tradycja kulturowa. Niebo rozświetlą piękne efekty jak sekwencje pirotechnicznych wachlarzy, wyrzutnie, bomby. 

Poniżej nasze zdjęcie przedstawiające przygotowania do pokazu organizowanego przez Pirotecnia Valenciana. Pirotechnicy przy pracy; moździerze nabite i gotowe to zawojowania nieba! Fot. Bartek Ambrożkiewicz 

Jeże naszpikowane ładunkami i uzbrojone po zęby! Fot. Szymon Ambrożkiewicz 

Tutaj film pokazu fajerwerków Nit del Foc 2022 w wykonaniu Pirotecnia Valenciana

Cremà

Cremà to - obok Nit del Foc - jedno z najważniejszych wydarzeń pirotechnicznych podczas festiwalu Fallas w Walencji, odbywające się 19 marca, w dniu św. Józefa, patrona Walencji. Słowo "cremà" po hiszpańsku oznacza "spalenie" lub "palenie. W trakcie Cremà, które rozpoczyna się o północy i trwa aż do świtu, rzeźby ninot, kukiełki z papieru, styropianu, drewna i materiałów palnych, zostają spalone w spektakularny sposób.

To ogromne widowisko- wszystkie zgromadzone na ulicach kukiełki zostają spalone - poza jedną- wybraną i ocaloną od płomieni przez publiczność- ninots indultat, która trafia do muzeum Fallero, gdzie można podziwiać inne ninots które- ze względu na swoje walory estetyczne- uniknęły ognia w poprzednich festiwalach.

Ile figurek zostaje spalonych? Szacuje się, że każdego roku podczas festiwalu ok. 800 ninots zostaje pochłoniętych przez ogień! Część z figurek zrobiona jest przez dzieci i to one idą na “pierwszy ogień”.

Największe i najbardziej okazałe figurki tworzone są przez lokalnych artystów i rzemieślników. Ok. godziny 22:00 rozpoczyna się masowe spalanie , sprawiając, że cała walencja staje w płomieniach! Wyobrażacie sobie setki stosów płonących na ulicach? W polskich miastach to niemożliwe! Strażacy tylko prewencyjnie polewają budynki wodą. Coś takiego możliwe tylko w Walencji! 

Ninots

Ninots to figurki/ kukiełki to jeden z najważniejszych elementów Fallas festiwalu w Walencji.

Produkowane przez lokalnych rzemieślników z takich materiałów jak tektura, papier, drewno, styropian. Przedstawiają postacie historyczne, fikcyjne, zabawne sytuacje z życia codziennego. Ninots są podpalone podczas całego festiwalu, jednak masowo podczas Cremà, jednego z najważniejszych elementów Fallas.

Kukiełka, która najbardziej podoba się publiczności zostaje ocalona od płomieni i trafia do muzeum Fallero, gdzie można podziwiać inne podobne ocalone od ognia ninots. 

Firmy pirotechniczne, które wystąpią w Walencji 2023

  • Pirotecnia Peñarroja organizują mascletà 01.03.2023.Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Dragón organizują mascletà 02.03.2023. Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Pibierzo organizują mascletà 03.03.2023.Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Gironina organizują mascletà 04.03.2023. Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Alpujarreña organizują mascletà 05.03.2023.Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Camp del Turia organizują mascletà 06.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Lluch organizują mascletà 07.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Caballer FX organizują mascletà 08.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Nadal Martí organizują mascletà 09.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Zaragozana organizują mascletà 10.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Pibierzo organizują mascletà 11.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia del Mediterráne organizują mascletà 12.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Zarzoso Organizują mascletà 13.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Tamarit Organizują mascletà 14.03.2023 Plaza del Ayuntamiento
  • Pirotecnia Hermanos Caballer Organizują mascletà 15.03.2023 Plaza del Ayuntamiento

Najważniejsze dni festiwalu przypadają na 16.03.2023 do 19.03.2023. Harmonogram

 Czwartek 16 marca

  • Czwartek 16 marca Godzina 8:00 -"Plantà" of all the fallas czyli instalowanie “fallas” - figurek. 
  • Godzina 14:00- Mascletà" na placu Plaza del Ayuntamiento w wykonaniu Pirotecnia Turís
  • Godzina 14:00- Mascletà" na placu Plaza del Ayuntamiento w wykonaniu Europla
  • Godzina 16:30- ceremonia wręczenia nagród dzieciom, za najładniejsze figurki
  • Godzina 18:00- 19:00- prezentacja dziennych fajerwerków - firma Europla
  • Godzina: 20:30- 22:00 prezentacja fajerwerków Europla
  • Godzina 1.30 w nocy Wielki pokaz Fajerwerków w wykonaniu Pirotecnia Aitana przy El Palau de les Arts Reina Sofia

Piątek 17 marca 

  • Godzina 14:00 “Mascletà" na placu Ratuszowym w wykonaniu firmy Pirotecnia Crespo
  • Godzina 21:00 Mascletà Nocturna” Nocny pokaz mascalata w wykonaniu Pirotecnia Turis w miejscowości Castellón ( Walencja) 
  • Godzina 1:00 Pokaz fajerwerków odpalanych z Ratusza w wykonaniu Pirotecnia Alpujarreña

Sobota 18 marca 

  • Godzina 14:00 Mascletà" na placu la Plaza del Ayuntamiento w wykonaniu Pirotecnia Aitana
  • Godzina 20:00 “Mascletà Nocturna” Nocny pokaz mascalata w wykonaniu Pirotecnia Pibierzo w miejscowości Castellón ( Walencja)
  • Godzina 1:00 Pirotecnia Mediterráneo . Jeden z największych pokazów festiwalu Fallas - NIT DEL FOC” przy El Palau de les Arts Reina Sofia

Niedziela 19 marca 

  • Godzina 14:00 “Mascletà" na placu la Plaza del Ayuntamiento w wykonaniu Pirotecnia Aitana na placu la Plaza del Ayuntamiento 
  • Godzina 14:00 Wielka “Mascletà" w wykonaniu Pirotecnia Peñarroja w miejscowości Castellón ( Walencja) 
  • Godzina: od 20:00 do 23:00. "Cremà." Masowe palenie figurek na placu la Plaza del Ayuntamiento w wykonaniu m.in Pirotecnia Valenciana

Pokazy fajerwerków to nie jedyne atrakcje w Walencji. 

Co warto zwiedzić w Walencji? 

Walencja to miasto o bogatej historii i kulturze, pełne pięknych zabytków i ciekawych atrakcji turystycznych. Oto kilka miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w Walencji:

 

Museo Fallero

Muzeum, gdzie gromadzone są niniots. Ninots to kukiełki przypominające ludzi/ krasnali zwykle w kapeluszu, nawiązujące do tematów politycznych, historycznych lub fantasy.

Niniots tworzone z myślą o wydarzeniu zwanym la Cremà, które ma miejsce ostatniego dnia Fallas. To masowe palenie kukiełek na ulicach i placach Walencji. Te z kukiełek, które unikną płomieni np. zostaną ocalone do ognia decyzją Królowej Festiwalu trafią do muzeum.

L’Oceanogràfic. 

Oceanarium i morska stacja badawcza w Walencji położona na terenie Ciutat de les Arts i les Ciències w pobliżu walenckiego portu.

Obiekt, którego charakterystyczną architekturę zaprojektował Félix Candela.

Plaza de Toros de Valencia

Arena Walki byków. Zbudowana w 19 wieku. Inspirowana architekturą rzymską, taką jak Koloseum w Rzymie. 

Plaza de Toros de Valencia została zbudowana w 1850 roku i od tego czasu odbywały się na niej liczne walki byków, a także inne imprezy, takie jak koncerty, festiwale i pokazy sztucznych ogni

Katedra w Walencji

Zabytkowy obiekt sakralny zbudowany w stylu gotyckim z elementami stylu m.in romańskiego, renesansu i barku.

Powstał w miejscu dawnego meczetu.

Gdzie dobrze zjeść w Walencji?

 Walencja obfituje w restauracje, kawiarnie, puby. Oto sprawdzone miejsca gdzie warto zjeść. 

Saona - Alameda.

Już z daleka przyciąga pięknym wystrojem. Restauracja serwuje kuchnię śródziemnomorską.

Warto zamówić zestaw trzydaniowy, wychodzi znacznie taniej niż każde z dań osobno. Jedzenie jest naprawdę w pyszne, a cena za taki posiłek to ok. 10 euro, w weekendy 12 euro. 

Haus Navellos.

To kolejna restauracja, gdzie można zjeść smacznie i w miarę niedrogo. Szczególnie godna polecenia jest tu paella, danie hiszpańskie pochodzę typowe z Walencji.

Oparta jest przede wszystkim na ryżu z dodatkiem szafranu, podsmażanym i gotowanym na metalowej patelni z dwoma uchwytami. W zestawie też cena oscyluje w granicach 10 euro. 

TGB – The Good Burger. 

Jeśli ktoś ma ochotę na burgera to koniecznie musi wstąpić do tej TGB. Jest to hiszpańska sieciówka słynna z bardzo dobrych burgerów.

W samej Wenecji ma kilkanaście restauracji, więc łatwo tam trafić. 

Jakie są tradycyjne potrawy w Walencji?

Walencja jest znana z bogatej tradycji kulinarnej, w której dominują smaki śródziemnomorskie, ryby i owoce morza, a także dania z ryżu. Oto kilka tradycyjnych potraw z Walencji:

Paella - to danie, którego nazwa pochodzi od patelni, na której jest przygotowywane. Składa się z ryżu, kurczaka lub królika, kiełbasy, fasoli i szafranu. 

Arroz al Horno - pieczone danie z ryżu, białych fasoli, kiełbasy, kurczaka, pomidorów i czosnku. Fideua - podobna do paelli, ale przygotowana z makaronu zamiast ryżu, z dodatkiem ostryg i krewetek. 

Gazpacho - zimna zupa warzywna z pomidorów, ogórków, papryki, cebuli i czosnku, podawana z kawałkami chleba. 

All i Pebre - danie z ryby i ziemniaków, gotowane w bulionie z czosnku, papryki i innych przypraw. 

Horchata - tradycyjny napój wykonany z mleka migdałowego, cukru i cynamonu.

To tylko niektóre z wielu pysznych dań i napojów, które można spróbować w Walencji. Miasto jest również znane z owoców morza, kiełbasek, serów i wina, co sprawia, że kulinarna oferta jest bardzo bogata i różnorodna.

Gdzie spać w Walencji? Najlepsze dzielnice i polecane hotele

Przeważająca większość walenckich atrakcji znajduje się na obszarze dystryktu Stare Miasto (hiszp. Ciutat Vella) Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, w tym metro obsługiwane przez firmę Metrovalencia, które dociera również na przedmieścia.

Stare Miasto (Ciutat Vella) - idealny wybór na krótki pobyt. Stare miasto nie jest najtańsza opcją, ale jest ono na tyle kompaktowe, że wszędzie dojdziemy pieszo, a do tego będziemy w sercu miasta i łatwo dojedziemy do innych jego obszarów.

ABCyou Bed&Breakfast 

Posiada on w swojej ofercie mniejsze pokoje dla dwóch osób jak i większe apartamenty mogące pomieścić nawet 5 gości.

ABCyou Bed&Breakfast oferuje zakwaterowanie w przystępnej cenie w samym sercu Walencji. Do dyspozycji Gości są klimatyzowane pokoje z bezpłatnym WiFi oraz łazienką.

Arena walki byków i dworzec kolejowy Estació del Nord oddalone są o zaledwie 5 minut spacerem.

Adres: c/ Marti, 10, Eixample, 46005 Walencja

Holiday Inn Express Ciudad de las Ciencias

To nieco tańsza propozycja. 

Standard i czystość bez zastrzeżeń, a do tego mimo wszystko dobra lokalizacja - przy złapaniu odpowiedniej promocji oszczędność na noclegu będziemy mogli przeznaczyć na kosztowanie tutejszej kuchni.

Adres: Escritor Rafael Ferreres, 22, Quatre Carreres, 46013 Walencja

Residencia Universitaria Damia Bonet

Obiekt położony jest nieopodal uniwersytetu w Walencji. Oferuje on niedrogie studia z kuchnią, łazienką, klimatyzacją i bezpłatnym WiFi.

Co prawda raczej nie znajdziemy tam zakwaterowania w super cenie z możliwością dojścia krótkim spacerem do Starego Miasta, ale do najważniejszych zabytków dojedziemy sprawnie komunikacją publiczną.

Adres: Serpis, 27, Algiros, 46022 Walencja

Original Domino House

Jest to typowo budżetowy obiekt z niewielką łazienką i bez luksusów, co może nam jednak zrekompensować cena. W okolicy obiektu znajdziemy przystanek autobusowy.

W obiekcie Original Domino House przysługuje Ci zniżka Genius! Aby zaoszczędzić w tym obiekcie, wystarczy, że się zalogujesz. Odległość ważnych miejsc od obiektu: Muzeum sztuki González Martí National Museum of Ceramics and Decorative Arts – 2,9 km, Basilica de la Virgen de los Desamparados – 3 km. Najbliższe lotnisko, Lotnisko Walencja, znajduje się 11 km od obiektu Original Domino House.

Goście mogą skorzystać z płatnego transferu lotniskowego. Parom bardzo się podoba ta lokalizacja – za pobyt dla 2 osób oceniają ją na 8,5.

Adres: Carrer de les Illes Canàries 51, Camins al Grau,

W Walencji kursuje metro - system transportu miejskiego obsługujący miasto Walencje oraz niektóre przedmieścia.

Jak dostać się z Polski do Walencji?

 Z Polski do Walencji można dostać się kilkoma różnymi sposobami, a ostateczny wybór będzie zależał od preferencji i budżetu podróży. Oto kilka możliwych sposobów:

  • Lot samolotem - z Polski do Walencji z bezpośrednim połączeniem obsługują dwie linie lotnicze - Ryanair oraz LOT.

1.Ryanair oferuje bezpośrednie loty z Warszawy-Modlin do Walencji. Loty są oferowane sezonowo, zwykle od marca do końca października, w różne dni tygodnia, w zależności od sezonu. Czas lotu wynosi około 3 godziny i 15 minut. Ryanair obsługuje to połączenie samolotami typu Boeing 737, które są wyposażone w 189 miejsc. W cenie biletu podstawowego nie jest wliczony bagaż rejestrowany, ale pasażerowie mogą dokupić taką opcję w momencie rezerwacji.

2.LOT oferuje loty do Walencji z Warszawy. Obsługuje połączenie samolotami Embraer E170 lub E175, które są wyposażone w 70-82 miejsca. W zależności od rodzaju biletu, pasażerowie mają do wyboru różne opcje bagażu rejestrowanego, od 1 sztuki 23 kg do 2 sztuk 23 kg każda, oraz bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm i wadze do 8 kg. Na pokładzie pasażerowie mają do dyspozycji jedzenie i napoje, a także indywidualny ekran z systemem rozrywki pokładowej.

  • Przejazd autobusem - z Polski do Walencji kursują bezpośrednie autobusy, które oferują wiele komfortowych opcji, takich jak siedzenia z regulacją pochylenia, klimatyzacja i dostęp do WiFi. Przejazd autobusem trwa zwykle około 30 godzin.
  • Przejazd pociągiem - z Polski do Walencji można dojechać pociągiem z przesiadkami w innych miastach europejskich, takich jak Paryż, Barcelona lub Madryt. Cała podróż pociągiem może zająć od 20 do 30 godzin.
  • Jazda samochodem - można dojechać do Walencji samochodem, jednak taka podróż jest długa i kosztowna. Wymaga to przejazdu przez kilka krajów i opłacenia opłat drogowych, a także konieczności zaparkowania samochodu w Walencji.

Jakie są ceny w Walencji?

 Ceny w Walencji zależą od wielu czynników, takich jak sezon turystyczny, lokalizacja, typ usług i jakość oferowanych produktów. Oto przykładowe ceny niektórych produktów i usług w Walencji:

  • Obiad w restauracji: od 10 do 25 EUR w zależności od typu restauracji i menu.
  • Bilet jednorazowy na transport publiczny: 1,50-2,00 EUR
  • Ceny noclegów w hotelach: od około 30 EUR za pokój w hostelu do 150 EUR i więcej za pokój w hotelu z wysokim standardem.
  • Bilet na wystawę lub muzeum: od 6 do 10 EUR
  • Ceny produktów spożywczych w supermarketach: mleko - około 0,70 EUR za litr, jajka - około 1,50 EUR za dziesięć sztuk, chleb - około 1,50 EUR za bochenek.

Niepowtarzalne doświadczenie 

W 2018 roku mieliśmy przyjemność odwiedzić Walencję podczas festiwalu. Zobaczenie na żywo Fallas to naprawdę niesamowite przeżycie. Przede wszystkim z pirotechnicznego punktu widzenia to prawdziwa uczta! Mascletà. Każdego dnia na ulicach wybuch petard- rytmiczny , sekwencyjny - wprawiał w swoisty trans. Coś jak w rytualnym tańcu Voodoo, gdzie bicie w bębny przenosi uczestników w odmienny stan świadomości. 

Nit del Foc. “Noc ognia” to już doświadczenie iście orgiastyczne. Wspaniałe pokazy fajerwerków wykonywane w ostatnie dni festiwalu to królewska uczta dla zmysłów. Nie mogliśmy oderwać oczu od nieba, zahipnotyzowani zapierającymi dech w piersiach efektami; złote pióropusze, brokatowe korony, opadające wierzby, dalie, piwonie…I to wszystko w piękny sposób zsynchronizowane z muzyką. 

 

Nasz film z Mascletà. Prawda, że pięknie tłukło? 

Cremà. Wyobraźcie sobie tysiące ninitos - figurek i rzeźb, które nagle zaczynają masowo płonąć rozświetlający ulice Walencji! Będąc w centrum tego spektaklu, czuliśmy się jak w krainie fantasy. Magia tej chwili jest trudna do opisania. Jednocześnie nie zostawia miejsca na żal, że tak piękne rzeźby giną w płomieniach. No i pocieszał fakt,, że najpiękniejsza z figur zostanie ocalona od ognia. 

Mieliśmy to szczęście poznać hiszpańskie grupy pirotechniczne, w tym słynną firmę Europla

Podczas święta Fallas na ulicach aż roi się od sklepików sprzedających fajerwerki. Oto kilka z naszych fotek z pobytu na festiwalu.

Wszędzie aż roi się od sklepików z fajerwerkami

Na zdjęciu jeden z nich. Fot. Bartosz Ambrożkiewicz. 

Poza magicznym doświadczeniem z fajerwerkami mieliśmy okazję spróbować pysznej lokalnej kuchni. Nasze kubki smakowe oszalały, zwłaszcza po spróbowaniu tradycyjnego dania zwanego Paella, składającego się z ryżu, kurczaka lub królika, kiełbasy, fasoli i szafranu. 

Nie mogliśmy też nie zwiedzić lokalnych atrakcji turystycznych. Szczególne wrażenie zrobiło na nas Museo Fallero, muzeum gdzie gromadzone są ninitos ocalałe od płomieni. Poza tym Katedra w Walencji, czy Oceanarium, to tylko niektóre z niezwykłych miejsc, które mieliśmy okazję zobaczyć.

Opuszczając Walencję, wiedzieliśmy że magia tego wydarzenia wywarła na nas trwałe piętno, i że musimy tam jeszcze wrócić. Chyba więc nie zdziwi, że w tym roku wybieramy się ponownie na Fallas?! 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixelpixelpixelpixelpixel