WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

Festiwal Fajerwerków w Blanes 2022

2022-07-19
Festiwal Fajerwerków w Blanes 2022

Co? Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków w Blanes

Gdzie? Trofeum Vila de Blanes, Hiszpania

Kiedy: 22 - 26 lipca

W tym roku w lipcu, po dwóch latach przerwy na wybrzeżach Costa Brava w hiszpańskim kurorcie Blanes wraca wreszcie Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków Concurs Internacional de Focs d’Artifici.

Tegoroczna edycja będzie o tyle wyjątkowa, że upamiętniająca 50 rocznicę Festiwalu. Z powodu sytuacji epidemicznej wydarzenie było przekładane dwa lata z rzędu. 

Festiwal Fajerwerków w Blanes zawsze zbiega się z Festa Major de Santa Anna, corocznym świętem na cześć Świętej Anny, Patronki Blanes. Widowisko stara się skupiać najlepsze zespoły pirotechniczne tzn. Fireworks Dream Team. 

Plakat reklamujący 50 edycję Festiwalu. Plakat reklamujący 50 edycję Festiwalu

Tradycja odpalania fajerwerków w Blanes sięga jeszcze początku ubiegłego wieku. W dodatku do gazety La Selva z 1906 r. dotyczącym święta w Blanes wymienia się sztuczne ognie jako atrakcję wyróżniającą tę miejscowość od innych. Wybuch wojny domowej w 1936 r. przerwał ciąg tradycję odpalania pirotechniki, jednak wróciła ona w 1944 roku i od tego czasu trwa do dzisiaj. 

W 1970 r. zrodziła się idea organizacji międzynarodowego festiwalu fajerwerków. Pomysł spotka się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, a sam festiwal okazał się świetną promocją turystyki w regionie. Wydarzenie, które początkowo trwało trzy dni z biegiem czasu zostało wydłużone, a przeznaczone na nie nakłady finansowe zwiększone. Od wielu lat Festiwal Fajerwerków w Blanes cieszy się dużym prestiżem i należy do cenionych wydarzeń pirotechnicznych. 

Tegoroczny program festiwalu Blanes Fireworks Competition 2022 obejmuje występy 5 zespołów. 

  • 22 lipca - Pirotecnia CABALLER FX
  • 23 lipca - Pirotecnia hermanos ferrández
  • 24 lipca - Pirotecnia valenciana
  • 25 lipca - Pirotecnia f.a. del mediterráneo
  • 26 lipca - Pirotecnia zaragozana

Międzynarodowy Festiwal Fajerwerków w Blanes co roku ściąga tłumy widzów. W obecnym formacie jest to nawet 150 tys. osób dziennie, co stanowi trzykrotnie tyle ile wynosi lokalna populacja. W skali całego wydarzenia taka frekwencja daje prawie milion widzów. Dlatego wszyscy chętni, którzy chcą obejrzeć widowisko nie powinni czekać do ostatniej chwili i zjawić się wcześniej aby zająć dobre miejsce widokowe.   

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixelpixelpixelpixel