Gaz pieprzowy. Skuteczna samoobrona.

2017-10-10
Gaz pieprzowy. Skuteczna samoobrona.Dzisiejszy rynek oferuje wiele narzędzi do samoobrony. Jednak najbardziej popularnym i szeroko stosowanym jest wciąż gaz pieprzowy.

Nie bez powodu. Gaz pieprzowy jest najbardziej skutecznym ze środków obrony koniecznej nie wymagających pozwolenia. Ani paralizator ani pałka teleskopowa nie dają takiej pewności skutecznej obrony. Przewagą gazu pieprzowego nad innymi środkami jest jego funkcjonalność. Przede wszystkim daje on możliwość obrony z odległości bez konieczności kontaktu z napastnikiem. Zarówno wspomniany paralizator kontaktowy jak i pałka wymagają skrócenia dystansu, co może okazać się w praktyce bardzo niebezpieczne.

W odróżnieniu od nich, gaz pieprzowy pozwala na obronę z bezpiecznej odległości, gdyż jego zasięg rażenia sięga nawet do 4 metrów. Inną niewątpliwą zaletą gazu pieprzowego jest możliwość obrony przed kilkoma napastnikami naraz. Gaz pieprzowy jest, co więcej, łatwy w użyciu i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Jako taki może być użyty przez każdego. Kolejnym atutem gazu pieprzowego, który czyni go wysoce funkcjonalnym jest jego niewielki rozmiar i, co za tym idzie, poręczność. Taki gaz nie zajmuje wiele miejsca i z łatwością mieści się do kieszeni.

GDZIE KUPIĆ?

Jeżeli szukasz sklepu oferującego gazy pieprzowe w Poznaniu zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego przy ul.Jackowskiego 21. Gazy pieprzowe a także bron, amunicję i fajerwerki można również zakupić w naszym internetowym sklepie z fajerwerkami - ArkaFajerwerki.pl

Działanie gazu pieprzowego?

Działanie gazu pieprzowego opiera się na wykorzystaniu substancji drażniącej OC (oleoresin capsicum) zwanej kapsaicyną. Kapsaicyna to alkaloid występujący tylko w pieprzu tureckim, czyli papryce rocznej. Działa ona bardzo silnie, sama w sobie jest bezwonna i nie ma indywidualnego smaku, jednak wywołuje u ludzi uczucie intensywnego pieczenia oczu, swędzenia skóry, podrażnienie dróg oddechowych.

Rodzaje gazów pieprzowych

Gaz pieprzowe dzielą się ze względu na stężenie i ostrość substancji aktywnej.
Stężenie jest ujęte procentowo i może wynosić od 2 % do 10 % kapsaicyny. 2% to niewielka moc i spełnia swoją rolę w zasadzie tylko przeciw odstraszaniu zwierząt, dlatego należy wybierać gaz z większym stężeniem np. 5 % lub 10 %. Należy jednak pamiętać, że samo stężenie procentowe OC nie świadczy jeszcze o skuteczności gazu. Ekstrakt może być otrzymywany z różnych odmian pieprzu i zawierać różną ilość kapsaicyny, a przez to mieć różną ostrość.

Ostrość olejku OC określa się w jednostkach SHU (Scoville Heat Unit), od nazwiska farmakologa Wilbura Scoville'a. Czysta kapsaicyna ma ostrość około 15 milionów SHU. Zalecane optymalne parametry gazów przeznaczonych do obezwładniania ludzi to roztwór 10% olejku OC o ostrości 2milionów SHU.

Gazy pieprzowe wyróżniają się także ze względu na konsystencję.

gazy pieprzowe sklep
Najbardziej popularny jest gaz typu spray. Jego działania polega na rozpylaniu substancji aktywnej na zasadzie arezolu. Zdecydowanym plusem tej formy jest szeroki kąt rażenia, a co za tym idzie, wysoka celność.

Należy pamiętać, bowiem, że skuteczność gazu zależy od tego czy substancja aktywna dosięgnie twarzy napastnika. W przypadku gazu typu spray skuteczność ta jest bardzo wysoka. Minusem tej formy gazu pieprzowego jest zależność od działania warunków atmosferycznych.

Deszcz, śnieg, a zwłaszcza wiatr może sprawić, że nie możemy podziałać na oponenta dostateczną ilością gazu, a sami możemy od niego ucierpieć.

Należy także unikać stosowania gazu typu spray w małych pomieszczeniach zamkniętych np. windzie czy samochodzinie, gdyż spowoduje to ich skażenie, w efekcie czego my sami lub osoby postronne odczują szybko skutki działania substancji. Alternatywą jest gaz żelowy. Nośnik substancji aktywnej jest tu zagęszczony i ma formę kropel. Umożliwia to osiągniecie mocno skupionego strumienia o podobnej formie do wody wyrzucanej pod ciśnieniem ze strzykawki. Płynny nośnik znacznie redukuje ryzyko cofnięcia się gazu na naszą twarz. Dodatkową zaletą jest możność użycia w zamkniętych pomieszczeniach.

Zawsze są jednak dwie strony medalu. Gaz typu żel , ponieważ miota zogniskowany wąski strumień, wymaga dużo większej precyzji użycia i trafienia w newralgiczne miejsce napastnika, jakim jest - w tym przypadku- twarz. W sytuacji stresu może to nie być wcale łatwe i nietrudno o chybienie. Cóż, jak widzimy po tym krótkim omówieniu tematu, gaz pieprzowy nie jest środkiem doskonałym, jednak na tle innych, wykazuje dużą skuteczność obrony.

Zastosowany w odpowiedniej sytuacji daje wysokie szanse wyeliminowania zagrożenia, zarówno ze strony człowieka jak zwierzęcia. Zwiększa on także bez wątpienia subiektywne poczucie naszego bezpieczeństwa.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixelpixelpixelpixelpixel