🚀 OSTATNI TYDZIEŃ! - WYPRZEDAŻ POSEZONOWA DO -70%

Jak bezpiecznie odpalać fontanny pirotechniczne

2017-09-25
Jak bezpiecznie odpalać fontanny pirotechniczne

Jak bezpiecznie odpalać wulkany pirotechniczne

Kolejną grupą fajerwerków po bateriach i rakietach, które omówimy to fontanny/wulkany. Fontanny zwane też wulkanami to specyficzna kategoria fajerwerków. Zaliczają się do tzw. efektów frontowych to znaczy stanowiących pierwszy plan pokazu. Wynika to ze względnie niskiej wysokości efektu - względem innych – np. wyrzutni, a także samego charakteru swojego działania.

Wulkany pirotechniczne

Fontanny są doskonałym wprowadzeniem do pokazu sztucznych ogni i najczęściej stosuje się je na rozpoczęcie widowiska. Wysokość efektu w przypadku fontann to max. 8 m. przy czym, inaczej niż w bateriach czy rakietach, efekt rozpoczyna się nie w powietrzu ale „ z dołu”, od samej ziemi. Fontanny wyzwalają głównie efekt iskrzenia, gdzie iskry mogą mieć różny kolor ( najczęściej złoty i srebrny) oraz dodatkowo towarzyszyć im może trzask tzw. crackling lub kolorowe perełki "wypluwane" razem z iskrami. Czas palenia się wulkanu może być różny w zależności od ich wagi i wielkości. Duże wulkany o masie 1000g i 500g mogą płonąć aż do 1 minuty. Masa wulkanu rzutuje też oczywiście na siłę, wysokość efektu jak i cenę wyrobu pirotechnicznego.

Zasady bezpieczeństwa związane z odpalaniem wulkanów

wulkany fajerwerki
Zanim użyjemy fontanny zapoznajemy się z instrukcją obsługi znajdującą się na etykiecie. Fontann używamy tylko na wolnym powietrzu. Przed użyciem konieczne jest upewnienie się czy fontanna stoi na płaskiej i równej powierzchni i czy jest stabilna.

Tak jak w przypadku każdych innych fajerwerków, zwracamy uwagę czy w pobliżu nie znajdują się łatwopalne przedmioty i obiekty. Zanim przejdziemy do odpalenia fontanny sprawdzamy czy produkt nie jest uszkodzony; wgnieciony, czy nie wysypuje się z niego proch itp.

Odpalenie następuje przez zapalenie znajdującego się zwykle na czubku wulkanu lontu, po uprzednim zdjęciu osłony zabezpieczającej.

Podczas odpalania pirotechniki pamiętamy, aby nie pochylać się bezpośrednio nad produktem oraz by zapalać samą końcówkę lontu. Pamiętaj, że tak w przypadku fontann jak i innych fajerwerków nie należy odpalać ich pod wpływem alkoholu.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

pixelpixelpixelpixel