Jak działają fajerwerki?
2017-09-28
Jak działają fajerwerki?
Pierwsze fajerwerki składały się z kija bambusowego wypełnionego prochem. Taki kij wrzucano do ogniska, co powodowało huk mający przestraszyć złe duchy. Zasadnicze zmiany w technologii produkcji fajerwerków przyniósł okres renesansu we Włoszech. Wówczas oprócz huku pojawiły się też kolory, na początku pomarańczowy i żółty.Z czasem, dzięki użyciu coraz większej ilości substancji wachlarz barw rozszerzył się. Stront dawał kolor czerwony, bar – zielony, a miedź pozwalała otrzymać barwę niebieską.
Podstawowymi elementami fajerwerków są niezmiennie od tamtej pory: kula (dosł. muszla ang. shell), mieszanka wybuchowa oraz lont. Aby ładunek uniósł się w powietrze, należy go umieścić w moździerzy, tubie ( mortar) . Poprzez podpalenie lontu następuje inicjacja prochu umieszczonego w dole tuby, w wyniku czego następuje wyrzucenie fajerwerku w powietrze.
Bardziej rozbudowane fajerwerki tworzy się poprzez połączenie ze sobą wielu lontów i skonstruowanie oddzielnych, tub z prochem. Tak powstaje wyrzutnia lub bateria ( ang. cake).
Lont działają w tym przypadku z odpowiednim opóźnieniem, dzięki czemu możliwe jest nastąpienie serii eksplozji w odpowiednich sekwencjach.
Sama kula, znajdująca się na dnie tuby mieści w sobie kilka elementów: proch, „gwiazdki” ( ang. stars) odpowiadające ze formowanie światła i kształtu fajerwerków, czasowego lontu ( time fuse) oraz ładunku wznoszącego ( lift charge)
Technologia produkcji fajerwerków wciąż ewoluuje
Niektórzy konstruktorzy zastępują proch sprężonym powietrzem, co uważa się za bezpieczniejsze i dające większą kontrolę. Wysiłki technologów zmierzając w kierunku uczynienia procesu bardziej przyjaznego środowisku, przy jednoczesnym zachowaniu magii podniebnych widowisk.
Pokaż więcej wpisów z
Wrzesień 2017