MONDAY PROMO - RABATY DO -70%

Jak odstraszać dziki?

2023-03-09
Jak odstraszać dziki?

Dlaczego sznur hukowy to najlepszy sposób na odstraszanie dzików?

Rolnicy, właściciele pól uprawnych i działek każdego roku borykają się z problemem dzików.

Dziki niszczą uprawy; zboża, warzywa, krzewy. Nade wszystko powodują szkody w kukurydzy. Wyrządzają też zniszczenia na terenach łowieckich. 

Dziki wybierają się na żer wieczorami. Wataha powoduje szkody zwłaszcza na terenach znajdujących się blisko lasu. Tam dziki buchtują ziemię w poszukiwaniu pokarmu.

Pozostawiają po sobie rozkopaną glebę, zniszczone plantacje, spustoszone zbiory. Dziki szczególnie lubią kukurydzę, zboża, ziemniaki, nie gardzą kapustą i owocami.

Liczba dzikich zwierząt wchodzących w szkodę wciąż rośnie. Dotyczy to zwłaszcza populacji dzików. Odpowiada za to wiele czynników.

Do przyczyn tego zjawiska należą przede wszystkim:

  • Zmniejszony odstrzał przez koła łowieckie
  • Obsiewanie coraz większych połaci pół, często aż do skraju lasu 
  • Postępująca urbanizacja, która sprawia, że dziki coraz częściej zapuszczają się na tereny zamieszkane przez człowieka 
  • Dziki, ale także jelenie, kuny stają się coraz bardziej oswojone z obecnością człowieka i bardziej śmiałe w penetrowaniu nowych terenów
  • Zwiększona płodność

Jakie szkody wyrządzają dziki?

  • Niszczą plantacje i zjadają kukurydzę 
  • powodują szkody w rzepaku żerują na pszenicy, ziemniakach 
  • Gryzą łodygi i liście
  • Zjadają owoce i warzywa
  • Niszczą płoty i inne zabezpieczenia

Jak skutecznie odstraszać dziki?

Istnieje kilka sposób na odstraszanie dzików oraz innej zwierzyny.

Wśród nich znajdują się repelenty zapachowe, ogrodzenia z siatki, ogrodzenia elektryczne tzw. pastuchy, środki chemiczne czy wreszcie sznury hukowe. O ile repelenty zapachowe mają ograniczoną skuteczność. Podobnie jak urządzenia elektryczne i środki chemiczne, które dodatkowo mogą zaszkodzić dzikim zwierzętom i środowisku naturalnemu.

Dlaczego sznur hukowy to najlepszy sposób na odstraszanie dzików? 

Sznur hukowy składa się ze specjalnej bawełnianej liny, na której umocowane są petardy. Lina nasączona jest substancją, która powoduje powolne jej spalanie. W ten sposób dochodzi do serii detonacji w odstępach czasowych, sięgających od 20 do 40 minut, a czasem dłużej. 

Zależnie od warunków pogodowych działanie sznura może trwać 6 do 8 godzin, a niekiedy nawet do 10. 

Odgłos wybuchu petardy to około 120dB. Ten poziom hałasu odpowiada w przybliżeniu hukowi, który powoduje wystrzał z karabinu. Powoduje to, że wybuch petardy imituje wystrzał, jaki ma miejsce podczas polowania. Dziki mają zakodowane, że taki huk oznacza zagrożenie i śmierć. Dlatego wybuch petardy skutecznie je płoszy i sprawia, że opuszczają dany teren. 

Ważne, aby sznury hukowe było zainstalowane wzdłuż skraju lasy, w odległości ok. 100 m.. Taki dystans zapewnia odpowiedni zasięg emisji dźwięku.

Nieprzypadkowo też detonacje występują w określonych interwałach czasowych. Zbyt częsty huk spowodowałby oswojenie dzika z hałasem i sygnał, że nie niesie on ze sobą zagrożenia. Odpowiednie zastosowanie sznura hukowego gwarantuje jego skuteczność w odstraszaniu dzików. Ze sznurów hukowych korzystają z powodzeniem koła łowieckie, rolnicy, właściciele sadów i pól, słowem wszyscy, którym dziki wchodzą w szkodę. 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixelpixelpixelpixel