WYPRZEDAŻ - RABATY DO -70%

Jak zostać pirotechnikiem? Droga zawodowa w branży fajerwerków

2024-09-24
Jak zostać pirotechnikiem? Droga zawodowa w branży fajerwerków

Pirotechnika to fascynująca dziedzina, łącząca naukę i sztukę. Wiąże tradycję i najnowsze zdobycze techniki. Praca pirotechnika jest zawodem ciekawym, pasjonującym, ale zarazem wymagającym i niosącym ze sobą dużą odpowiedzialność. Wymaga specjalistycznej wiedzy, umiejętności, precyzji i wyobraźni.

W tym wpisie przedstawimy, jak krok po kroku zostać profesjonalnym pirotechnikiem, jakie wymogi prawne trzeba spełnić, jaką wiedzę przyswoić, oraz jak wygląda praca w tym zawodzie. 

Dowiesz się, gdzie można odbyć szkolenie i stanąć do egzaminu, po którego zdaniu, otrzymasz uprawnienia do pracy pirotechnika, i jakie są warunki uczestnictwa w kursie. 

Ponadto opowiemy, jakie wyzwania stawia codzienna praca w tej branży oraz jakie są możliwości rozwoju kariery.

 

Kim jest pirotechnik?

Pirotechnik to osoba odpowiedzialna za zaprojektowanie, przygotowanie i wykonanie pokazów fajerwerków, oraz innych efektów specjalnych. Pirotechnicy pracują przy różnych wydarzeniach; na festiwalach, weselach, imprezach okolicznościowych, cyklicznych, sportowych, eventach firmowych, a także przy produkcjach filmowych i telewizyjnych. Zawód pirotechnika daje mnóstwo radości, ale wymaga też wiedzy, umiejętności i odpowiedzialności. Są to kluczowe kompetencje, gdyż nieprawidłowe użycie fajerwerków może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków.

Wymagane wykształcenie i umiejętności

Aby zostać pirotechnikiem, nie jest wymagana konkretne wykształcenie akademickie. Wiedza z zakresu techniki i chemii jest przydatna. ale nie niezbędna.  Niezbędne jest natomiast odbycie specjalistycznego  szkolenia i uzyskanie licencji uprawniającej do pracy przy materiałach wybuchowych. Zaś, do cech osobowościowych, które powinien mieć pirotechnik należy: odpowiedzialność, dokładność, umiejętność pracy w zespole.

Jak zostać pirotechnikiem?

Aby zostać profesjonalnym pirotechnikiem trzeba przede wszystkim odbyć szkolenie w wyspecjalizowanej, autoryzowanej jednostce, a następnie przejść egzamin z wynikiem pozytywnym. Szkolenie obejmuje wiedzę z zakresu materiałów wybuchowych, przepisów dotyczących ich używania oraz związanych z nimi zasad bezpieczeństwa.

Certyfikowaną placówką organizującą szkolenia i umożliwiającą podejście do egzaminu jest Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU), w Zielonce k. Warszawy. Kursant decyduje czy ubiega się o uzyskanie uprawnień na stanowisku samodzielnym, czyli pracy bez nadzoru, czy też pod nadzorem. Uprawnienia do pracy bez nadzoru umożliwiają samodzielne prowadzenie prowadzenie pracy pirotechnicznych. Osoba posiadająca uprawnienia do pracy pod nadzorem, może zbroić i odpalać fajerwerki wyłącznie w obecności pirotechnika z wyższymi kwalifikacjami. O ile zdobycie uprawnień do pracy pod nadzorem jest względnie proste i wymaga podstawowej wiedzy nt. pirotechniki, o tyle uzyskanie uprawnień do pracy bez nadzoru wiąże się z koniecznością posiadania szerszej, pogłębionej wiedzy w przedmiotowym zakresie. Co ważne, warunkiem przystąpienia do szkolenia jest odbycie praktyki przygotowawczej i otrzymanie stosownego zaświadczenia ją potwierdzającego. Taką praktykę odbywa się w firmach profesjonalnie zajmującymi się pokazami fajerwerków,  obserwując i wykonując proste prace okołopirotechniczne pod okiem specjalistów.

Polecamy, w tym miejscu, skorzystać z oferowanego przez nas Kursu Pirotechniki Widowiskowej, gdzie kursant nabywa teoretycznej i praktycznej wiedzy dot. pirotechniki i wykonywania pokazów sztucznych ogni. Kurs daje solidne podstawy i przygotowanie do egzaminu w WITU, jak również umożliwia otrzymanie ww. oświadczenia o odbyciu praktyki. Więcej na temat kursu dowiesz się z naszego webinaru Kurs pirotechniki widowiskowej od a do z 

Jak wygląda praca pirotechnika?

W zależności od umiejętności, doświadczenia i funkcji pełnionej w firmie, praca pirotechnika może obejmować różny zakres działań. Praca pirotechnika zaczyna się od analizy i oceny miejsca planowanego pokazu fajerwerków lub innej inscenizacji pirotechnicznej pod kątem bezpieczeństwa i możliwości technicznych, które decydują o wyborze odpowiednich efektów. Kolejnym etapem jest zaprojektowanie samego pokazu fajerwerków, dobór materiałów wybuchowych, ich aranżacja, synchronizacja z muzyką, od ogółu do szczegółu. Ten etap wymaga szczególnej wiedzy, doświadczenia, umiejętności, a także wizji artystycznej, dlatego zajmuje się nim osoba, która poza ww. skilami, dysponuje  specjalnymi  zdolnościami  projektanckimi oraz wysokim poziomem kompetencji pirotechniczno - artystycznej.

Kolejnym etapem jest przygotowanie materiałów pirotechnicznych do pokazu, łączenie, uzbrajanie itp., które najczęściej rozpoczyna się jeszcze w magazynie. Dopiero wtedy, pirotechnicy udają się na miejsce pokazu, gdzie kontynuują przygotowania, przedtem odpowiednio zabezpieczają i odgradzając teren pracy. W ramach tych prac, poza przygotowaniem pirotechniki, montuje się specjalistyczną infrastrukturę. 

Kiedy pokaz jest odpowiednio przygotowany, dokonuje się kontroli i sprawdzenia pod kątem właściwego uzbrojenia i łączności. 

Gdy wszystko jest gotowe i sprawdzone, pozostaje czekać na ustaloną godzinę, by rozpocząć widowisko pirotechniczne. W zależności od lokalizacji, kiedy pokaz wymaga zgłoszenia do Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej (PANSA), a wydana zgoda jest warunkowa, należy 15 minut wcześniej skontaktować się z wieżą kontroli lotów i uzyskać finalne pozwolenie na odpalanie fajerwerków.

Po zakończonym pokazie sztucznych ogni, po odczekaniu 15 do 30 min., rozpoczyna się demontaż infrastruktury i sprzątanie miejsca strzelania. 

Wyzwania zawodowe

Praca pirotechnika, choć ciekawa i pasjonująca nie jest pozbawiona wyzwań. Wymaga ona cierpliwości - często przygotowanie do pokazu fajerwerków zajmuje wiele dni żmudnej pracy w magazynie, a potem na miejscu. Liczyć trzeba się z uciążliwościami związanymi z warunkami pogodowymi jak: deszcze, wiatr, mróz, lub - dla odmiany - intensywne upały. Dlatego pirotechnik musi być przygotowany na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych. Do tego dochodzi presja czasu i stres, które często towarzyszą temu zawodowi. Ten ostatni, związany jest także z ogromną odpowiedzialnością, która ciąży na pirotechniku. Zarówno odpowiedzialności za prawidłowy przebieg i powodzenie pokazu, jak i za bezpieczeństwo, zdrowie i życie - tak swoje własne, swoich kolegów z zespołu - jak i publiczności, a także osób postronnych

Podsumowanie 

Praca pirotechnika daje dużo radości i satysfakcji. Tworzenie pięknych podniebnych spektakli jest fascynujące, pełne emocji i magii. Uczucie zadowolenia, endorfin, kiedy opada już adrenalina po udanym pokazie fajerwerków jest bezcenna. Zwłaszcza, kiedy widowisko spotyka się z gorącym przyjęciem ze strony publiczności. Aplauz, okrzyki zachwytu, łzy wzruszenia - to jedna z wyjątkowych nagród w pracy pirotechnika.

Z drugiej strony, bycie pirotechnikiem to nie tylko momenty “wow”. Jest to zawód wymagający, pełen wyzwań, nierzadko związany ze żmudną, mozolną pracą. Obarczony dużą odpowiedzialnością, presją i stresem. Zdarza się też, że nie wszystko “wypali” po myśli, i trzeba poradzić sobie z goryczą nie do końca udanego widowiska. 

Jeśli chodzi o względy finansowe, to choć zarobki pirotechnika mogą być przyzwoite, zwłaszcza jeśli jest się ambitnym i pracowitym, to mimo wszystko nie są to jakieś zawrotne sumy. Dlatego jeśli czyjąś motywacją są wyłącznie pieniądze, to jest wiele dużo lepiej płatnych zawodów. 

Pirotechnika to pasja. Trzeba ją lubić, mieć fun obcując z nią. Jeśli masz w sobie tę pasję, a jednocześnie, dość zaparcia, by zdobywać wiedzę , szkolić się i rozwijać, to ta ścieżka kariery będzie dobrym wyborem, który pozwoli Ci połączyć przyjemność z pracą zawodową. 

pixelpixelpixelpixelpixel