WEEKENDOWA PROMOCJA - RABATY DO -70%

Liuyang – Światowa Stolica Fajerwerków

2020-02-15
Liuyang – Światowa Stolica Fajerwerków

Liuyang – Światowa Stolica Fajerwerków

Ojczyzną fajerwerków są jak wiadomo Chiny.

To tam wymyślono czarny proch. Tam też po raz pierwszy zaczęto używać pirotechniki, która wiązała się początkowo z rytuałami religijnymi, mającymi na celu głównie odpędzenie złych duchów.

Chiny to ogromny kraj jednak szczególne miejsce na mapie tego kraju jeśli chodzi o fajerwerki to prowincja Hunan, a w konkretnie miasto Liuyang. Przychód z produkcji i eksportu fajerwerków w tym mieście osiąga rocznie wielkość ok. 600 milionów dolarów. Fajerwerki produkowane z Liuyangu rozświetlają imprezy w ponad 100 miastach na całym świecie.

Liuyang to prawdziwa stolica fajerwerków, w której mieści się ponad tysiąc fabryk produkujących pirotechnikę.

Zaopatrują one największe i najbardziej znane firmy na świecie.

Wśród wytwarzanych tam wyrobów są:
W Liuyangu mieści się gigantyczna ilość fabryk, gdzie wiele z nich specjalizuje się wyłącznie w produkcji jedno rodzaju asortymentu. Jedne z nich wytwarzają tylko czarny proch, inne lont. Niektóre zajmują się tylko produkcją pirotechniki profesjonalnej. Są też fabryki o uniwersalnym charakterze, gdzie powstaje całe spektrum produktów.

Produkcja fajerwerków

Większość fajerwerków produkowana jest wciąż ręcznie, głównie przez kobiety. Fabryki mieszczą się głównie w górach, w bezpiecznych odległościach od miast. W miastach znajdują się zakłady produkujące akcesoria pirotechniczne, które nie tworzą zagrożenia wybuchem.

Według Prezesa jednego z czołowych producentów pirotechniki, Changsha MeiTai Fireworks, zatrudnienie w przemyśle pirotechnicznych znajduje ok. 60% populacji tamtego regionu. Fajerwerki to jego zdaniem najlepszy i najszybszy sposób na wzbogacenie się w Liuyangu.

Wiele fabryk w Chinach pozostaje przy produkcji tylko na lokalny rynek, gdyż nie spełnia międzynarodowych zasad bezpieczeństwa i jako taka nie nadaje się na eksport. Ogromna część wyprodukowanych fajerwerków zostaje zużyta w Chinach podczas największych świąt jak Chiński Festiwal Wiosenny oraz Celebracje Sylwestrowe. Produkcja fajerwerków w mieście Liuyang ma swoją bardzo długą tradycję. Mieszkańcy tego regionu są z tego bardzo dumni.


Status Liuyangu światowej jako światowej stolicy fajerwerków jest natomiast względnie nowym zjawiskiem. Przed większość 20 wieku w produkcji pirotechniki przodowały kraje Zachodu, w tym Stany Zjednoczone.

Przełom nastąpił w roku 1972 po wizycie w Chinach Prezydenta Nixona. Wraz z otwarciem się na rynki zachodnie nastąpił rozkwit chińskiego przemysłu pirotechnicznego. Obecnie produkcja z Chin stanowi 90% światowego rynku fajerwerków. Nie bez znaczenie jest w tym kontekście cena, bardzo niska względem rynków zachodnich. W związku z otwarciem się i ekspansją na światowe rynki wzrosła także polityka bezpieczeństwa i przestrzegania norm produkcyjnych.

Większość fabryk w chinach wdrożyła już zgodne z europejskimi przepisami procesy kontroli produkcji, a także zapewnia zgodną z dyrektywą unijną certyfikację CE.

Od kilku lat w tym mieście organizowany jest również bardzo duży festiwal fajerwerków - Liuyang Fireworks Festival

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020
pixelpixelpixelpixel