OSTATNI DZIEŃ PROMOCJI! | RABATY DO -70%

Mity i nieprawdziwe informacje na temat fajerwerków.

2019-06-19
Mity i nieprawdziwe informacje na temat fajerwerków.

Mity i nieprawdziwe informacje na temat fajerwerków.

W poniższym artykule prezentujemy 3 największe mity związane z fajerwerkami.

Odpowiemy na pytania czy można odpalać pirotechnikę tylko w Sylwestra? Czy do odpalania zakupionych fajerwerków potrzebujemy pozwolenie? oraz czy wymagana jest koncesja w przypadku handlu fajerwerkami.

Fajerwerki można odpalać tylko w Sylwestra?

Nie jest to prawda. W przepisach polskiego prawa nie ma zapisu ograniczającego używania fajerwerków wyłączenie do 31 grudnia .

Fajerwerki można kupować i używać przez cały rok. Czy to oznacza że fajerwerki można odpalać kiedy i gdzie się chce? Oczywiście, że nie.

Przy używaniu fajerwerków zawsze należy uwzględnić czy nie stanowią one zagrożenia dla otoczenia ani czy nie przeszkadzają innym osobom.

Reguluje to przepis Kodeksu Wykroczeń. Art. 51, który mówi: Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

To właśnie w związku z powyższym zapisem powstała fałszywa informacja o zakazie używania pirotechniki poza Sylwestrem. Przepis ten sam w sobie nie stanowi jednak o zakazie używania fajerwerków.

Do odpalania fajerwerków potrzeba specjalnego pozwolenia?

Owo błędne przekonanie wiąże, się po części z mitem nr 1 z tym, że dotyczy przede wszystkim osób planujących użycie fajerwerków okolicznościowo – na imprezach weselnych, urodzinach itp. Chodzi w tym przypadku na ogół o duże wyrzutnie, zestawy do samodzielnego odpalenia będące alternatywą dla profesjonalnego pokazu fajerwerków. Duży „kaliber” fajerwerków może sugerować, że potrzebne jest specjalne pozwolenie na ich użycie.

W rzeczywistości jednak – tak długo jak długo są to fajerwerki z kategorii cywilnej, a więc nie przekraczające klasy F3 (pirotechnika powyżej tej klasy nie jest dostępna w wolnej sprzedaży) nie wymagają oficjalnych permisji- poza zgodą od właściciela terenu, na którym strzelanie ma się odbyć.

Oczywiście nie zaszkodzi zawiadomić sąsiadów lub lokalnej jednostki straży pożarnej oraz policji natomiast nie jest to wymagane ani konieczne.

Aby handlować fajerwerkami trzeba mieć koncesję?

To przekonanie pokutuje głównie wśród osób planujących sezonowy handel fajerwerkami.

Jest ono oczywiście mylne. Sprzedaż fajerwerków nie wymaga żadnego pozwolenia ani koncesji. Dotyczy to całej pirotechniki cywilnej, a więc obejmującej klasę F1, F2 oraz F3 a także klasy P1 i T1. Sprzedawca poza rzecz jasna- działalnością gospodarczą – winien natomiast spełnić określone wymogi dotyczącej sprzedaży.

Są to: posiadanie sprzętu gaśniczego tj. koca gaśniczego oraz przynajmniej 2 gaśnic pianowych; wyodrębnienia wyrobów pirotechnicznych od produktów spożywczych (osobne regały), umieszczenia informacji o zakazie sprzedaży osobom poniżej 18 roku życia oraz informacji o zakazie używania otwartego ognia. No i naturalnie – przestrzegania tych zakazów.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pirotechniki zapraszamy do kontaktu telefonicznego, kontaktu przez naszą stronę internetową, adres email lub stronę na facebooku. Służymy radą i z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixelpixelpixelpixel