PRZYJMÓWANIE ZAMÓWIEŃ WSTRZYMANE! – TRWA INWENTARYZACJA MAGAZYNU

WRACAMY 23.06.2024

Wojna na Rakiety na wyspie Chios.

2018-06-10
Wojna na Rakiety na wyspie Chios.Każdego roku na greckiej wyspie Chios położonej na Morzu Egejskim toczy się niezwykła i spektakularna bitwa - wojna na fajerwerki, a dokładnie – na rakiety.

To wydarzenie absolutnie wyjątkowe i unikatowe w skali światowej – nigdzie indziej czegoś takiego nie uświadczymy. Z dwóch różnych, usytuowanych naprzeciwko siebie obozów odpalone zostaje 60 tysięcy rakiet wycelowanych w kościoły na terytorium rywala.  

Kościoły Agios Markos i  Panagia Erithian zlokalizowane są po dwóch stronach wioski w odległości 400 metrów. Przygotowania rozpoczynają się w sobotę rano. Uczestnicy zabezpieczają okna i budują rampy, z których wystrzeliwane będą rakiety.  

Pierwsze strzały oddaje się na próbę, aby sprawdzić czy rakiety  są odpowiednio wypozycjonowane i  czy trafią w dzwon kościelny w obozie rywala.

Z niecierpliwością odliczany jest czas do rozpoczęcia bitwy, które wyznaczone jest na godzinę 20stą.

Tuż przed rozpoczęciem bitwy, wybrzmiewa dźwięk rogu. Zaraz potem niebo przebiją tysiące ognistych rakiet wypełniając przestrzeń światłem i dymem. W założeniu bitwa powinna się zakończyć, gdy jedna z rakiet trafi w dzwon kościelny, ale w  ogromnym, panującym dokoła  zgiełku nie da się tego usłyszeć.

Oficjalnie bitwa zostaje zakończona ok godziny 12:30 po północy w niedziele Wielkanocą. Każda z drużyn proklamuje własne zwycięstwo i uderza w kościelne dzwony.  

Dokładnie nie wiadomo skąd pochodzi tradycja bitwy na fajerwerki, ale zwyczaj ten praktykowany jest w każde Święta Wielkanocne od 19 wieku. Po zakończeniu działań wojennych rozpoczyna się wielkie sprzątanie, a także rekonesans na terenie rywala, aby ocenić wielkość zadanych strat .

A potem? Przygotowania do następnej bitwy na rakiety w przyszłym roku!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixelpixelpixelpixel